Sınır kapısında devrim: Almanya'ya vizesiz gidiş başladı

Almanya hükümeti, iş için seyahat eden sanatçı, işadamı ve sporculardan vize istenmeyeceğini açıkladıANKARA - Almanya hükümeti, sanatçı, işadamı ve sporcu Türk vatandaşlarının iki ayı geçmeyecek şekilde Almanya'ya vizesiz girişlerinin başladığını açıkladı.
Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Almanya'ya vizesiz giriş hakkına sahip olanlar şöyle sıralandı:
* Türkiye'de faaliyet gösteren bir işveren adına geçici süre ile hizmet vermek amacıyla;
* Sınır aşan kişi ve yük taşımacılığında sürücü personel ve gemi veya uçakta görevli mürettebat
* Yurtdışındaki işveren adına teslimatı yapılmış sistem ve makinelerin montajını, bakımını ve tamir işlerini yapmakla görevli kişiler
* Kazanç getirici bir hizmet sunmak amacıyla seyahat edecekler
* Sanatsal açıdan çok önemli değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak olanlar (uluslararası düzeyde tanınan sanatçı ve sanatçı grupları, ki bu kişilerin sunumu veya gösterisi uluslararası bir mukayese yapıldığında diğerlerinden çok üstün olmalı)
* Bilimsel açıdan çok önemli değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak olanlar veya
* Sportif amaçlı gösteri yapacak olanlar (sadece geçimini ağırlıklı olarak bu işten kazanan profesyonel sporcular)


Neler gerekecek ?


Bu amaçlar doğrultusunda Almanya'ya seyahat edeceklere,bunun için vize almak zorunda olmadıklarını düşünüyorlarsa, özellikle giriş sırasında zaman alan kontrollerin yapılmasını önlemek amacıyla, seyahat öncesinde Almanya'nın yetkili dış temsilciliğinden kendi rızalarıyla ve ücretsiz olarak verilecek olan vizeden muaf olduğunuza dair bir belge almaları tavsiye edildi. Ayrıca bu kişilerin uygun bir seyahat sağlık sigortası yaptırmaları da gerekecek. Vizesiz giriş yapma imkanı sadece beyan edilecek amaca uygun vizesiz ikamet hakkı tanıyor.


Başvurular


Vize başvuruları posta veya kargo yoluyla Almanya'nın Ankara'daki büyükelçiliği ile İstanbul ve İzmir'deki başkonsolosluklara yapılabilecek. r. Kargo ile gönderilemeyecek belgeler, vize başvurularında geçerli olan pasaport dağıtım saatlerinde teslim alınabilecek. Vize başvurusu için randevu veren kuruluşun vize muafiyeti konusunda somut bilgi vermesi mümkün değil. Muafiyet belgesinin düzenlenmesi başvurusunun, seyahat amacı ile ilgili gerekli incelemenin yapılabilmesi için ve posta da geçecek süre de dikkate alınırsa, seyahat tarihinden en az on iş günü öncesinden (veya şahsen başvuru yapıldığında beş iş günü öncesinden) yetkili dış temsilciliğe ulaşmış olması gerekiyor. Başvuru evrakını şahsen teslim etmek veya danışmak istenilen konuları görüşmek için Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 14:00'ten 16:00'ya kadar büyükelçiliğin veya başkonsoloslukların vize bölümlerine müracaat edilebilecek. (1 Temmuz ve 31 Ağustos tarihleri arasında uygulanan yaz çalışma saatleri nedeniyle İzmir Başkonsolosluğu Çarşamba günleri saat 14.00 itibariyle kapalı) (Radikal)