Sınır nöbetçileri, açılan ateşe karşılık verildi: 1 ölü

Sınır nöbetçileri, açılan ateşe karşılık verildi: 1 ölü
Sınır nöbetçileri, açılan ateşe karşılık verildi: 1 ölü
Türkiye'den yasadışı yollarla Suriye istikametine geçmeye çalışan 8 kişi, sınır nöbetçilerinin ikazına, hedef gözetmeksizin 10-15 el ateşle karşılık verdi. Nöbetçilerin angajman kuralları kapsamında açtığı karşı ateşte ise bu gruptan 1 kişi öldü.

ANKARA / ŞANLIURFA / HATAY – Türkiye -Suriye Hududunda, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Bükülmez Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde hudut hattı nöbetçileri tarafından, dün saat 17.30'da, Suriye istikametine yasadışı yollardan geçmeye çalışan 8 kişi tespit edildi. 8 kişi, bölgeye yaklaşmamaları konusunda, nöbetçiler tarafından düdük ile ikaz edildi. Bu esnada uyarıya uymayarak nöbetçilere doğru hedef gözetmeksizin 10-15 el ateş edildi. Nöbetçiler açılan ateşe angajman kuralları kapsamında ateşle karşılık verdi. Olay sonucunda ateş açan gruptan 1 kişinin öldüğü öğrenildi.


RASULAYN'DA YENİDEN ÇATIŞMA
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan, Rasulayn kasabasında ise 5 gün süren çatışmaların ardından hakim olan sessizlik dün akşam saatlerinde yerini yeniden çatışmalara bıraktı. Rasulayn'ın Tel Halef bölgesinde El Nusra ile PYD güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşanmaya başladı. Ölen kişilerin olduğu iddia edilen çatışmalar, Ceylanpınar'da yeniden tedirginliğe neden olurken, bir kalaşnikof mermisi sınırı aşarak bir evin balkon camına isabet etti.

Rasulayn'da çatışmaların yeniden başlamasının ardından güvenlik güçleri, sınır hattındaki önlemlerini arttırdı. Belediye hoparlörlerinden yapılan uyarı anonslarında ise vatandaşların sınır hattından uzak durulması ve evlerinin terasından inmeleri istendi.
Rasulayn'daki çatışmalarda ateşlenen silahlardan çıkan kurşunlar Ceylanpınar’da 1 kişinin ölümüne 4 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.


KAÇAKÇILARA BİBER GAZLI MÜDAHALE
Öte yandan Türkiye-Suriye Hududunda, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde görev yapan güvenlik güçleri tarafından, Suriye tarafında yaklaşık 100 araç ve 800-1000 kişinin kaçakçılık yapmak amacıyla hudut hattına doğru yanaştığını ve toplandığını tespit etti.

Hudut hattında 2 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç , 1 Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı , 1 Zırhlı Muharebe Aracıile geçiş noktalarını kapsayacak şekilde düzen alınmış ve kaçakçılara hudut hattına yaklaşmamaları konusunda defalarca Arapça ikaz yapıldı. Yapılan ikazlara rağmen kaçakçılar ve araçlar, ikaza uymayarak hudut hattına farklı noktalardan yaklaşmaya devam etti. İlk önce devriye yolunda görev yapan araçlar, sürekli olarak sınırın Suriye tarafından taşlandı. Daha emniyetli bölgede tertip alangüvenlik güçleri Kuşaklı Köyü'nden gelen kişiler tarafından da taşlandı. Bölgede hareketli şekilde görev yapılmaya devam edildi. Grubun üzerine dağılmaları maksadıyla 7 adet gaz bombası atıldı. Her defasında dağılan gruplar çok kısa süre içerisinde sınırın Suriye tarafında tekrar toplanarak tel engeline 100 m.lik hat boyunca büyük zararlar verdi. Kaçakçılık girişimlerine devam ederek bölgede görev yapan ve takviye edilen güvenlik güçlerini engellemeye çalıştılar. Hudut hattında kaçakçılarla girilen bu mücadele 3,5 saat boyunca devam etti. Güvenlik güçleri tarafından toplamda 125 el havaya uyarı amaçlı ateş açıldı. Konu hakkında Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanı'na bilgi verildi. Bölgede yapılan arazi aramasında, olay yerinde farklı bölgelerde 73 adet bidon içerisinde 4.015 litre mazot tespit edildi. 


DHA