Sınır ötesi tezkeresine referans BM'den

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'a sınır ötesi harekâta kapı aralayacak yetki tezkeresinin taslak metnini Başbakanlığa gönderdi.

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'a sınır ötesi harekâta kapı aralayacak yetki tezkeresinin taslak metnini Başbakanlığa gönderdi. AKP TBMM Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, tezkerenin, pazartesi günkü Bakanlar Kurulu'nun ardından TBMM'ye gönderilebileceğini söyledi. Tezkere taslağında Anayasa'nın 92. maddesi çerçevesinde hükümete sınır ötesine asker gönderme, sınır ötesinde asker bulundurma yetkisi veriliyor. Askerlerin ne amaçla gideceği ve siyasi hedefin ne olacağına dair kesin ifadeleri taslağa hükümet ekleyecek.
Anayasa'nın 92. maddesi, "Milletlerarası hukukun meşrû saydığı hallerde savaş ilânına, TSK'nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasına izin verme yetkisi TBMM'nindir" diyor. Sınır ötesi operasyonun hukuksal olarak meşru sayılabilmesi için Kaide'nin 11 Eylül 2001'de New York'taki ikiz kulelere yaptığı saldırıdan sonra BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen kararların referans olarak gösterilmesi bekleniyor.