@ismailsaymaz

Sınır ötesinde operasyon, berisinde et dağıtımı

İslami yardım kuruluşları bu Kurban Bayramı'nı sınır ötesi operasyon gerginliği içinde karşılayan güneydoğu ve doğuda yardım seferberliğine çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İslami yardım kuruluşları bu Kurban Bayramı'nı sınır ötesi operasyon gerginliği içinde karşılayan güneydoğu ve doğuda yardım seferberliğine çıktı.
AKP döneminde 'kamu yararına dernek' statüsüne alınan ve böylece izin alma zorunluluğu olmaksızın bağış ve yardım toplama hakkı kazanan İslami yardım kuruluşlarından Kimse Yok mu Derneği (KYMD) 60 bin, Deniz Feneri Derneği (DFD) de 50 bin aileye kurban eti dağıttı. KYMD batılı işadamlarını kurban kesimi için doğuya taşırken, İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği (IBS) de Şırnak ve Van'da kurban eti dağıtımı yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 11 Aralık'ta kabul ettiği bu derneklere yardımlarını güneydoğu ve doğuya yönlendirmeleri ricasında bulunmuştu. Sınır ötesi operasyonun tedirginliği içerisinde bayramı karşılayan bölgede en kapsamlı yardım Fethullah Gülen Cemaati'nin kuruluşu olduğu öne sürülen KYMD'den geldi.
Fethullan Gülen'in çağrısı
Yardım atağı, Gülen'in 12 Kasım'da yaptığı, "Doğu'nun ve Güneydoğu'nun insanı kadirşinastır; orada başlayan dostluklar karşılıklı gidiş gelişlerle derinleştirilmeli. Güneydoğu'nun civanmert insanlarını yoldan çıkmış bazı kimselerle aynı çizgide değerlendirmemek gerekir" açıklaması sonrası gerçekleşti. Derneğin açıklamasına göre, geçen yıl 26 bin olan yardım yapılan doğulu aile sayısı, 60 bine çıkarıldı. Bu kapsamda İstanbul'dan 2 bin, İzmir'den de 110 işadamı ve kişi, kurban kesip etini halka dağıtmak üzere Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Şırnak, Kars ve Van'a dağıldı. Diyarbakır'da yardım için, zorunlu göçle gelen yoksul nüfusun biriktiği mahaller seçildi. Derneğin Kahramanmaraş ve Erzurum şubeleri de yardım götürürken, Kahramanmaraşlı işadamları da Siirt ve Hakkâri'deki 10 bin aileye kurban eti dağıttı.
Aziz Mahmut Hüdai Cemaati'nin IBS'si de beraberinde altı TIR dolusu gıda malzemesi ve çok sayıda kurban bağışı ile Şırnak'a gitti. Ayrıca Şırnak ve Van'da kurban kesildi. DFD de 50 bin aileye bayram yardımında bulundu.