"Sınıra değil çocuklarımıza yürüyoruz"

"Sınıra değil çocuklarımıza yürüyoruz"
"Sınıra değil çocuklarımıza yürüyoruz"

Fotoğraf: DİHA

Uludere'de yaşananları anmak için bölgeye yürümek isteyen sivil toplum örgütleri ile ailelere, polis "Sınıra yürüyemezsiniz" diyerek tazyikli suyla müdahale etti.

"Uludere'yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız" diyerek olayın yaşandığı yere yürümek isteyen sivil toplum örgütleri ve Uludereli ailelere polis tazyikli suyla müdahale etti.

Aralarında 500 sivil toplum örgütü temsilcisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP 'li milletvekilleri Halil Aksoy, Ayla Akat Ata, Esat Canan'ın da olduğu bir grup, dün gece Uludere'de adalet çadırı nöbeti başlattı.

Bugün sabah saatlerinde, 34 kişinin öldürüldüğü yere yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Bianet'e konuşan milletvekili Ayla Akat Ata kendilerine "sınıra yürüyemezsiniz" dendiğini, ancak ailelerin "sınıra" değil çocuklarının hayatını kaybettiği yerde anma yapmaya gitmek istediklerini söyledi.

"Adalet gelmediği için yürüyorlar"

Ata, Uludere'ye gelene kadar Genel Bilgi Tarama (GBT) kontrolünden üç kez geçtiklerini, bölgede tanınan sivil toplum örgütleri temsilcileriyle kitlesel olmayan bir anma yapmak istediklerini ve müdahaleyi gerektirecek bir şey olmadığını belirtti.

Ata olayı şöyle anlattı: "Ortasu köyünden olayın yaşandığı alana doğru yürüyüşe geçtik. Yolun ortasında güvenlik önlemleri alınmıştı. Doğru düzgün uyarı dahi yapılmadan özellikle çocuklarının fotoğraflarını taşıyan anneleri ve onların çocuklarını hedef alacak şekilde suyla ve TOMA aracıyla müdahale ettiler. Ortam gerildi; anneler artık sakinliklerini koruyamadılar. Orada oturma eylemi yaparak ağıt yaktılar. Aileler, olayın üzerinden altı ay geçmesine rağmen özür bile dilemeyen devletten failleri bulmasını ve adaletin sağlanmasını istiyor. Bu talep yerine gelmediği için olayın yaşandığı yere yürümek istediler.”

Oturma eyleminden sonra aileler evlerine geri döndü. (Bianet)


  http://www.radikal.com.tr/1092537109253718

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  uludere. - özdoğan.

  uludereyi unutmadık,unutmayacağız,unutturmaya çalışanlarada fırsat vermeyeceğiz ! 35 gencimizi katleden katiller er yada geç bunun hesabını ödeyecekler !

  turk bahari - soner404

  suriyedeki teroristleri destekleyip onlara kardesim diyecegine;once ayni vatani paylasan kurt kardeslerimizin sorununu coz.oyle kurtaj deyip unutturdugunu sanma....gidisat turk baharinin habercisi gibi geliyor bana.

  ölüm - biriustumetoprakatsin

  Evlatlarının acılarını çeken bu annelere üzülüyorum. Katliam ile ilgili bir belgesel izlemiştim. Çok üzücü. İnsanlar paramparça olmuşlar, katırlar bile. Sizin çocuğunuz ölse kim öldürdü diye sormaz mıydınız? Ölüm çok basit olmuş artık bu ülkede. Her gün birileri ölüyor. Ya terörden, ya intihardan, ya trafikten, ya açlıktan, ya hastalıktan.

  Hukumetin cop, tazyik su duzeni ! - METALLICASEPULTURA

  insanlarin yurumesine, protesto etmesine, sesini yukseltmesine, istekelrini dile getirmesine hep cop ile, tazyikli su ile, dayak ile, gozalti ile karsilik veren bir hukumet ve bir ulke asla ve asla demokratik, demokrat ve insandan yana degildir...Basbakan Erdogan baska ulkelerin zulumlerine karsi siirler ile duygusal konusmalar yaparken kendi ulkesinin bu yasakalrini, baskilarini, cop, tazyik su duzenini gormezden geliyor !

  Yasaklarla boğulan bir ülke. - karçiçekleri

  Dil yasak, taş atmak yasak,yürüyüş yapmak yasak, mezarlarında dua okumakta yasak, ölülerine ağlamakta. Bu nasıl bir demokratik ülke? Bu nasıl vicdan ? Kabulenır bir yanı yok.

  öfke-adalet - gemerekli

  Sınıra kendi çocuklarınıza yürüyün evet hakkınızı arayın. Peki daha dün şehit edilen 4 askerimize de yürüyecekmisiniz. Peki evvelki hafta şehit edilen vatan evlatlarına da yürüyecekmisiniz. Peki o ana kuzuları ağaç kovuğundanmı çıktı sanıyorsunuz. Onlar sizin gözünüzde insan değilmi. Sizinkinin katili belli değil, onların katiller bile belli ve siz sahip çıkıyorsunuz. Bu adalete siz inanıyorsanız eğer bilinki yanlış yoldasınız.

  Eskiyalarin son kozu - Garipali

  Dagdaki eskiyalar ve onlarin temsilcilerinin ellerindeki son kozlari uludere olayi idi. Hukumet akilli ve demokrat davranarak gereken onlemleri alip gerekli aciklamalari yapinca PKK da panik basladi. Lutfen resimlere bakiniz ve oradakilerin yuzde kacinin bolge halkindan olduguna karar veriniz. Bu olay PKK ve temsilcilerinin karakterden ne kadar yoksun olduklarini, uc bes tanede olsa zavalli koy kadinlarini, cocuklari nasil alcakca kullanabileceklerinin en iyi gostergesi.