Sınıra sevkıyat sürüyor

Kuzey Irak'ta Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuyla ilgili endişeli bekleyiş öncesi birliklerde hareketlilik arttı. Kuzey Irak'ın Begova Köyü yakınlarındaki Türk birliklerindeki askerler, çevredeki tepelerde PKK'ya karşı önlemlerini artırırken, yoğun sevkıyat devam ediyor.

HAKKÂRİ - Kuzey Irak'ta Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonu konusundaki 'bekleyiş' sürerken, sınırın iki yakasındaki Türk birliklerinde hareketlilik de arttı. Kuzey Irak'ın Begova Köyü yakınlarındaki Türk birliklerindeki askerler, çevredeki tepelerde PKK'ya karşı önlemlerini artırırken, sınırın Türkiye tarafında sevkıyat sürüyor.
Kuzey Irak sınır kesiminde yer alan Şırnak ve Hakkâri'ye getirilen tanklar buradan yoğun güvenlik önlemleri altında sınırın sıfır noktasındaki karakollara sevk ediliyor. Kuzey Irak'ın Türkiye sınırını belirleyen Hezil Çayı kenarındaki Deşta Tağ Köyü'nün tam karşısında yer alan Siyahkaya Karakolu'ndaki hareketlilik dikkat çekiyor. PKK'nın olası saldırısına karşı panzerlerin korumasında olan Siyahkaya Karakolu'na zırhlı ve lojistik malzemeler taşıyan askeri araçlar, boş dönüyor.
Sınırın Kuzey Irak kesiminde 1996'dan beri sınır güvenliği anlaşması gereği üslenen Türk birliklerindeki hareketlilik de göze çarpıyor. Kuzey Irak'ın sınır kesimindeki Begova Köyü yakınlarındaki hâkim tepelere konuşlanmış bulunan Türk birliğinden kamyonlarla dışarı çıkan Türk askerleri, PKK'ya karşı çevredeki tepelerde güvenlik önlemi alırken yolları kontrol ediyor. Terörist yuvalarının bulunduğu belirtilen Zap Vadisi'nin girişindeki Türkiye sınırındaki Kanimasi kasabasındaki askerler de pusularda gece-gündüz nöbet tutuyor, teröristlerin Türkiye'ye olası geçiş yollarını kesmeye çalışıyor.
Bir yandan sınır ötesi operasyonun hazırlığını sürdüren Mehmetçik, bir yandan da sıfır noktalarından Türkiye'ye sızmaya çalışmaya çalışan PKK mensuplarıyla mücadele ediyor. Dik ve sarp kayalıklardan oluşan stratejik noktalara helikopterle asker indiriliyor.
Uludere-Şemdinli arasındaki sıfır noktalarındaki yol güzergâhında geçici köy korucuları gece de görev yapmaya başladı. Birer kilometre arayla ve ikişerli gruplar halinde silahlı olarak dolaşan korucular, hava sıcaklığının düşmesi yüzünden yaktıkları ateşin başında ısınıp tekrar görev yerlerine dönüyor.
Bu arada 'sıfır noktası'ndaki askerlere, haki renkli şalvar tipi 'pusu' pantolonları dağıtıldı. Yandan cepli ve bol pantolonların, askerlerin dağlık arazide rahat hareket etmesini sağladığı belirtildi. Sadece sıfır bölgelerindeki askerlere verilen pantolonların, Özel Harekât polislerine de dağıtıldığı öğrenildi.