Sınırda 248 kaçak yakalandı

Van ve Başkale ilçesinde 231, Edirne'de de 17 Pakistan, Afganistan, Irak ve İranlı kaçak yakalandı.

Van ve Başkale ilçesinde 231, Edirne'de de 17 Pakistan, Afganistan, Irak ve İranlı kaçak yakalandı.
Bir ihbarı değerlendiren Van Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, Beyüzümü Mahallesi'nde, Cahide Başkurt ve Aynur Kaya'ya ait evlere baskın düzenledi.
Burada yapılan aramalarda, yurda kaçak yollarla giriş yaptıkları tespit edilen 17 Afganistan ve 14 Pakistanlı yakalandı.
Erciş yolu üzerinde yapılan uygulamalarda ise 21 EC 924 plakalı kamyonun kasa kısmındaki çadırın altına gizlenmiş vaziyette 29, il merkezindeki uygulamalarda da 4 Iraklı ele geçirildi.
Jandarma Komutanlığı ekipleri de, Van merkeze bağlı Gedikbulak Köyü'nde yaptıkları yol kontrolleri sırasında, plakası açıklanmayan bir kamyonu şüphe üzerine durdurdu. Kamyonun kasa bölümündeki brandanın altında saklanan 70 Iraklı yakalandı.
Başkale'nin Saçan Köyü Meydanlı mezrası yakınlarında devriye görevini sürdüren Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçe merkezine doğru yaya giden ve yurda kaçak yollarla girdikleri tespit edilen, 44 Irak, 4 Afganistan ve 2 İranlı, ilçe merkezinde oturan Kadir Tolay'ın evinde de 2 İranlı ele geçirildi.
Jandarma komutanlığı ekipleri, Başkale'nin Güzeldere Köyü Kırmızıtaş mevkiinde Halis Bozdemir yönetimindeki 65 ED 516 plakalı kamyon ve Kadir Öztunç yönetimindeki 65 EL 501 plakalı otomobile 'dur' ihtarında bulundu. Jandarmanın ihtarına uyarak duran söz konusu kamyon ve otomobilde 27 Irak, 17 Afganistan ile 1 İranlı yakalandı.
Yetkililer, pasaport kanununa muhalefet ve sınır ihlali suçundan gözaltına alınan 231 yabancının, yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra sınırdışı edileceğini söyledi.
Edirne'deki jandarma ekipleri tarafından yapılan kontrollerde, Kapıkule Sınır Kapısı'nda Bulgaristan'dan Türkiye geçmek isteyen 2 İran, Kemalköy yakınlarında ikinci derece askeri yasaklı bölgede ise 9 Afganistan vatandaşı ele geçirildi. Uzunköprü çıkışında Eskiköy civarında da, 1 İran, 5 Irak vatandaşı jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.
Yakalanan yabancı ülke vatandaşları sınır dışı edilmek üzere, Edirne Emniyet Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şubesi'ne gönderildi.