Sınırda hazırlıklar tamam, eller tetikte

Yurt içinde PKK'ya yönelik operasyonlara hız veren silahlı kuvvetler sınırdaki hazırlıklarını da tamamladı gibi. Sınır ötesi harekat 'başla' emrini bekliyor.

HAKKARİ - Yüksekova İlçesi'nin, Irak sınırındaki Dağlıca Bölgesi’nde geçen pazar günü 12 askerin şehit edilmesi, 8’inin de kaçırılmasının ardından bölgede operasyonlarla birlikte askeri hareketlilik de devam ediyor. Yurt içinde PKK'ya karşı operasyon üstüne operasyon yapan Türk Silahlı Kuvvetleri sınır ötesi operasyon için tetikte beklerken, Kuzey Irak'daki terör inleri de sık sık bombalanıyor.

Sınır kesimine geçişler kontrol altında tutulurken, Hakkari ile Yüksekova, Şemdinli ve Cukurca ilçelerinde fırtına öncesi sessizlik hakim. Irak sınır kesiminde konuşlandıralan birlikler bir yandan PKK’ya yönelik operasyanlarını sürdürken, sınır ötesi harekat için de ‘vur’ emrini bekliyor.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR ASKER KONTROLÜNDE

Askeri haraketliliğin yaşandığı bölgelerdeki yerleşim birimlerinde giriş ve çıkışlar kontrol altında tutuluyor. Bölgede bulunan gazetecilerin görüntü ve fotoğraf çekmesine izin verilmiyor. Yüksekova ve Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde özellikle sınır bölgesindeki köylerde yaşayan vatandaşlar, geliş ve gidişleri kontrol altında yapılıyor. Bölgeye girip çıkanlar kimlik kontrolünden geçiriliyor.

KÖYLÜLER TEDİRGİN 

Bu arada sınır ötesi operasyonun Kuzey Irak'daki yerleşim merkezlerinde endişeyle karşılandığı belirtildi. Hakkari’nin Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçeleriyle köylerde yaşayanlar, sınırın diğer yanındaki akrabalarının tedirginlik içinde olduklarını, bölgedeki Tuta, Sıladızı Dağları, Kanimasi ve Dukeri bölgelerinin sürekli bombalandığını söylediklerini anlattı.

İÇERDE TERÖRİSTLERE KISKAÇ

Şırnak’ın Gabar, Cudi, Kato dağları ile Bestler Dereler Mevkii’nde PKK’lı teröristlere yönelik operasyonlar da devam ediyor. Teröristlerin geçebilecekleri alanlar tutulurken, dağlarda saklandıkları alanlar Kobra helikopterlerle bombalanıyor. Şırnak bölgesinden de sınıra tank, top ve askeri mühimmat sevkıyatı sürüyor. Askerler sabahın erken saatlerinden itibaren tüm karayollarında frekans karıştırıcı ‘Jammer’ cihazlı araçlarla patlayıcı arama taraması gerçekleştiriyor. Arama tarama faaliyetleri sırasında askerlere zırhlı araçlar da eşlik ediyor. (dha)