Sınırda kavuşma

Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde 1750 Suriyeli, Türkiye' deki yakınlarıyla bayramlaşmak için Ceylanpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı.

ŞANLIURFA - Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde 1750 Suriyeli, Türkiye' deki yakınlarıyla bayramlaşmak için Ceylanpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı.
Ceylanpınar'da düzenlenen törende, '48 saatlik evde konuk olma' şeklinde yapılacak bayramlaşma için Türkiye'ye giriş yapan Suriyelileri, İlçe Kaymakamı Musa Uslan karşıladı. Uslan, "Ramazan Bayramı'nda bizim vatandaşlarımız Suriye'deki yakınlarına konuk olmuştu. Şimdi ev sahipliği sırası bizde. Bayramın üçüncü gününde 1665 aileye mensup 1750 kişi ülkeye giriş yaptı. Kalan 1750 kişi ise yarın (bugün) geçiş yapacak. Suriyeliler, burada yakınlarıyla birlikte 48 saat geçirecek" dedi.
Türkiye'deki yakınlarıyla bayramlaşmak için Ceylanpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yapan Suriyeliler, beraberinde çay şekeri, kuru erzak ve çeşitli ev aletleri getirdi.
Mardin'de hamallık yaparak geçimini sağlayan 50 yaşındaki Hasan Ekin, 25 yıldan bu yana görüşemediği baldızı Sehila Ali'yi bayramda ağırlama fırsatı buldu. Baldızını çok özlediğini belirten Ekin, "Baldızım 25 yıl önce evlenerek Suriye'ye yerleşti. O günden beri bir türlü kendisinden haber alamıyorduk. 'Yatılı bayramlaşma' sayesinde kendisine ulaştık. İki gün misafirimiz olacak. Gelecek bayramda biz ona misafir olacağız" diye konuştu.