Sınırda Kobani alarmı

Sınırda Kobani alarmı
Sınırda Kobani alarmı
Türkiye sınırındaki Suriye'nin Kobani ilçesini elinde tutan PYD ile burayı almaya çalışan IŞİD arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Kobani'deki çatışmalar Türkiye tarafından da duyulurken önceki gece 800 kadar kişinin tel örgüleri aşarak PYD'ye destek vermek için sınırı geçtiği iddia edildi.

IRAK Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri, Suriye’nin sınıra yakın Telabyad ve Carablus ilçelerini ele geçirmesinin ardından, PKK ’nın bu ülkedeki uzantısı olan PYD’nin kontrolündeki Halep’in Kobani ilçesine yöneldi. IŞİD militanlarının Kobani’ye ulaşmak için Türkiye sınırındaki köylerde PYD güçleriyle çatışmaya başlaması üzerine, Suriye sınırındaki Gaziantep ve Şanlıurfa’da önlemler artırıldı. Sınır hattında nöbetçi kulübelerinin sayısı 2’den 3’e yükseltildi ve olası durumlara karşı güçlendirildi. IŞİD kuşatması altındaki Kobani’nin hemen karşısında bulunan Suruç ilçesinin Mürşitpınar köyünde de güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. 

TANKLAR BEKLİYOR: Köydeki 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı 6’ncı Bölük Komutanlığı bahçesinde onlarca tank bekliyor. Karakollarda ve hâkim tepelerde tank, obüs, zırhlı araçların yanı sıra hava savunma radarları da konuşlandırıldı. Karakollarda, kritik noktalarda ve Suriye’yi gören tepelerde askerler termal kameralar ile sınırın karşı tarafını 24 saat boyunca izliyor. Hatay’dan Mardin’e kadar sınır hattında askerin riskli olarak belirlediği bölgelere 2.5 ila 4 metre derinliğinde kazılmış hendekler ile kaçakçılık ve yasadışı geçişler önleniyor. 

Kobani neresi?


SINIRDA İLERLİYORLAR: IŞİD militanları; geçen yıl Irak’ta Rakka’yı ele geçirmesinin ardından Türkiye sınırına yöneldi. Ocak ayında Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep’in Karkamış ilçesi’nin karşısındaki Carablus ilçelerinin kontrolünü ele geçirdi. Türkiye sınırına yerleşmeyi hedefleyen IŞİD, kontrolü elinde bulundurduğu Carablus ile Telabyad arasında kalan Urfa’nın Suruç ilçesinin karşısındaki Arapça adı Ayn-El Arap olan ve Kobani olarak bilinen ilçeye yöneldi.

19 TEMMUZ TEHDİDİ: IŞİD, sosyal medya hesaplarından 19 Temmuz tarihi ile PYD’yi tehdit eden mesajlar yayınladı. IŞİD’in seçtiği 19 Temmuz tarihinin sebebinin ise PYD’nin silahlı kanadı olarak kurulan Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) 19 Temmuz 2012’de Kobani’de hâkimiyetini ele geçirmesinden kaynaklandığı iddia edildi. (DHA)Nöbet çadırında kalanlar çatışmaları yüksek tepelere çıkarak izliyor.


Yüzlerce genç sınırdan Suriye’ye geçti

Şanlıurfa kırsalında en az 800 kişinin önceki gece sınır hattında örülü telleri kaldırarak PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye katılmak üzere Kobani’ye geçtiği ileri sürüldü. Hürriyet'ten Faruk Balıkçı'nın haberine göre IŞİD’in, Kobani’ye yönelik 3 Temmuz’da başlattığı saldırılar sürerken, dün de Kobani’nin doğusundaki El-Huriye, Denay, Bendergan, Um El-Heva, Curne Reş, Serzori ve Kobirlik köyleri Kobani Kantonu yönetimi tarafından boşaltıldı. Abdullah Öcalan’ın ‘Seferberlik’ çağrısı yapması üzerine 300 kişi sınırı aşarak YPG’ye katıldı.

AFP’ye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi direktörü Rami Abdul, “En az 800 kişi Kobani’deki yoldaşlarına yardım etmek için Türkiye-Suriye sınırını geçti” dedi.

Çadır kurdular: Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı Ziyaret köyünde Kobani için destek çadırları kurularak etkinlik düzenlendi. HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak yaptığı konuşmada Kobani’ye sahip çıkılmasını istedi. Etkinliğe telefonla katılan YPG’nin komutanlarından Hakki Kobane, “Eğer Kobani düşerse Kürdistan’ın birçok yeri düşer. Bu hem siyasi hem de birçok yönde Kürdistan halkını etkileyecek” dedi. Etkinliğin sona ermesinin ardından kalabalık sınır yakınında bulunan Aşme köyüne meşaleli yürüyüş düzenlendi. 200 metre ileride bulunan sınıra yürüyen 300 kişi tel örgüleri aşarak YPG’lilere ulaştı. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü kaynakları, iddialarda yer alan sayı nispetinde bir katılım olmadığını, çadır civarındaki kalabalığın katılım olarak sunulmaya çalışıldığı değerlendirmesinde bulundu.

Müslim’den açıklama: Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, “En az 800 Kürt savaşçı Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti” iddiasını yalanladı. Müslim yaptığı açıklamada, Türkiye’den ve Suriye’den 100 gencin, gönüllü olarak Kobani’deki YPG (Halk Savunma Birlikleri) saflarına katılmak istediklerini belirterek, “Bunların hiçbirisi savaşçı falan değildir. Gönüllü gençlerdir. Dün gece (önceki gece) saat 02.30’da sınırı geçtiler, YPG’ye katılmak istiyorlar. YPG zaten uluslararası anlaşmalara göre 18 yaşın altındakileri kabul etmez. Yaklaşık 100 genç, savaşmak amacıyla Kobani’ye gitti. Ama katılıp katılmamak onlara kalmış” diye konuştu.

Savaşın tüm Kürtlere yönelik olduğu algısı var: ‘Kobani Kantonu ile Dayanışma’ çadır eylemine katılan Van Bağımsız Milletvekilli Aysel Tuğluk, IŞİD nedeniyle Kürt gençlerinde infial yaşandığını söyledi ve tanık olduğu bir olayı anlattı: “Bir genç, Kobani’de susuzluk baş gösterdiğinde su götürmek istedi. Asker silah doğrultarak uyarıda bulundu ancak genç yine de suyla sınırı geçti. Bu savaşın sadece Kobani’ye değil, tüm Kürtlere yönelik olduğu algısı var.”


Rojava Suriye içinde kalacak

Suriye’nin kuzeyinde üç kanton halinde özerklik ilan eden Kürtlerin en önemli siyasi gücü Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Fehim Taştekin'in sorularını yanıtladı. Rojava’yı Suriye’nin bir parçası olarak gördüklerini belirten Müslim, Irak’ta Kürtlerin bağımsızlık ilanını zamansız bulduklarını söyledi. Taştekin'in soruları ve Müslim'in yanıtları şöyle:
Paris'te sorularımızı yanıtlayan PYD lideri, Kobani Kantonu’na saldıran Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türk hükümetin bilgisi dışında sınırları kullanıyor olabileceğini belirtirken geçişleri önlemek için Fırat yakınına tankların yığıldığına dikkat çekti.

- Sizce IŞİD neden Kobani’yi hedef alıyor? 
Gerçek hedeflerini bilmiyoruz. Öyle sanıyoruz ki Fırat’ın doğusundan Akçakale’ye kadar ele geçirmek istiyorlar. İkincisi Kürt iradesini kırmak istiyorlar. Afrin uzak, Cezire büyük olduğu için daha küçük olan Kobani’yi bitirebileceklerini düşünüyorlar.

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık ilanıyla ilgili yaptığınız açıklama sizin buna karşı çıktığınız şeklinde yansıtıldı. 

Sözlerim yanlış yorumlanmış olabilir. Güney Kürdistan halkı dört parçadan biri. Halk iradesi bizim için kutsaldır. Referandum olursa saygı gösteririz. Ancak biz kendimiz için şunu söylüyoruz: Biz Suriye’nin bir parçasıyız. Ayrı bir devlet ilan etmek programımızda yok.

- Irak Kürdistanı’nın bağımsızlık ilanını zamansız buluyor musunuz? 
Görüşlerimiz ayrı. Bize göre zamanı gelmedi.

- Sizce neden zamansız? 

Böyle bir şey olursa Türkiye, İran, Irak ya da başka yerlerde tepki yaratacak. Çatışmalı olacak. Komşularla yaşayacaksınız, tek başınıza değil. Zamandan kastım komşular nezdinde bunun kabul görmesidir. Onları garantiye alırsanız o zaman ilan edersiniz.