Sınırdan kentlere cumhuriyet coşkusu

Türkiye'nin her yerinde dün cumhuriyetin kuruluşunun 84. yıldönümü büyük coşkuyla kutlandı. Sınırın sıfır noktasındaki köylerde öğrenciler, 'Yaşasın cumhuriyet, yaşasın barış' sözleri eşliğinde güvercin uçurdu. Dağlarında çatışmaların devam ettiği Çukurca ve Yüksekova'da da kutlamalar coşkuluydu. Ankara'da Anıtkabir ziyaretçi akınına uğradı. İstanbul'da gündüz yapılan törenlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Gece boyu kutlama ve yürüyüşler sona ermedi.

 • Dillerde teröre lanet, gökyüzünde barış güvercinleri
 • Vatan Caddesi Vatan Caddesi olalı...
 • İSTANBUL - Cumhuriyet'in 84. kuruluş yıldönümü kutlamaları İstanbul'da göz kamaştırdı. Kadıköy'de Bağdat Caddesi'nde Suadiye-Göztepe arasında yaklaşık 40 bin kişi 'Cumhuriyet'e bağlılık ve şehitlere saygı' yürüyüşü yaptı. Akşam ise Boğaz'da Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan muhteştem bir ışık, ses, lazer ve havai fişek gösterisi vardı.
  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Dolmabahçe'den verdiği startla başlayan kutlamalar sırasında Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasında 16 ayrı noktadan 15 dakikalık havai fişek gösterisi yapıldı. Boğaz üzerinde yaklaşık 250 metre yükselen havai fişeklerin koreografisi, besteci Tuluyhan Uğurlu'nun Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı özel bestesine göre uyarlandı. Gösterilerde fişek, kuyruklu yıldız ve şamandıradan oluşan toplam 48 bin atış yapıldı. Havai fişekler, elektronik zamanlayıcılar ve saniyenin yüzde biri kadar bir sürede 8 bin kadar fitili ateşleyebilen tetikleyiciler eşliğinde dijital olarak ateşlendi. Boğaz Köprüsü üzerine yerleştirilen 42 ateşleme sistemi ile 800 metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturuldu.
  250 teknelik fener alayı
  Vatandaşlar ücretsiz otobüs seferlerinden faydalanarak Boğaz'a akın etti ve bol bol fotoğraf çekti. Gösteri ses sistemi sayesinde müzik eşliğinde izlenebildi. Ayrıca gösteri kapsamında, Boğaz'da ışıklandırılmış yaklaşık 250 tekneyle fener alayı düzenlendi.
  Taksim Meydanı'nda da renkli kutlamalar vardı. Akşam saatlerinde meydanda ışık, lazer ve havai fişek gösterisi düzenlenirken, müzik şovu da sunuldu.