Sınırı geçen pilotlar acemiymiş

ABD, savaş uçaklarının Türk hava sahası ihlalinin ardından başlattığı soruşturmada olayın pilotların acemiliğinden kaynaklandığını belirtti.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD, savaş uçaklarının Türk hava sahası ihlalinin ardından başlattığı soruşturmada olayın pilotların acemiliğinden kaynaklandığını belirtti. ABD yönetimi, hava sahası sınırı konusunda teknik bilgilere sahip olmayan pilotlara 'süreli' olarak uçuştan men cezası verildiğini açıkladı.
Türkiye'nin ihlal konusunda Washington'a yazılı nota ile yaptığı uyarının ardından ABD'den Dışişleri Bakanlığı'na, soruşturmanın sonuçlarına ilişkin bilgi geldi. Pilotların hava sahası konusunda donanımsız olduğunu belirten ABD'li yetkililer, 24 Mayıs'ta Hakkâri'nin Çukurca ilçesi üzerinde Türk hava sahasını ihlal eden pilotların bir kastı olmadığını savundu. ABD'li bir yetkili, "Pilotların, hava sahası sınırlarından tam olarak anlamadıklarını belirledik. Bu bilgiyi de anında Dışişleri ile paylaştık" dedi.
'İyi halden' anlayış
ABD'nin yaptığı soruşturmanın sonuçlarının 'kesintisiz' olarak iletmesinden memnun olan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile ABD arasında böyle bir olayın ilk kez yaşanıyor olmasına dikkat çekerek, "Karşılıklı anlayışla çalışıyoruz. Kayıtlarımızda bu tür bir ihlalin daha önce gerçekleştiğine dair bilgi yok ve bundan sonra da böyle bir ihlalin olacağını düşünmüyoruz" yorumu yaptı. Aynı kaynaklara göre Dışişleri'nin bu memnuniyetini Genelkurmay Başkanlığı da paylaşıyor.
'Titiz davranmak gerek'
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, sınır ihlali konusunda Genelkurmay ile aralarında herhangi bir koordinasyonsuzluk bulunmadığını yineleyerek, bu tür durumlarda çok titiz davranmak ve teknik bilgilere önem vermek gerektiğini söyledi. Bilman, Genelkurmay'ın olayın olduğu gün Dışişleri'ne mutat bildirimini yaptığını, detaylı teknik bilgilerin de sonradan bakanlığa ulaştırıldığını söyledi. Bilman, nota verilecek olan ABD'li yetkilinin hangi düzeyde çağrıldığının diplomaside 'dikkat çekici bir unsur' olmadığını ifade ederek, önemli olanın yapılan girişim, bu girişimde kullanılan ifadeler ve verilen nota olduğunu kaydetti. Bilman, ABD'nin Türk hava sahasına 'saygılı' olduğunu vurguladı.
Neler önemli?
Bilman, sınır ihlallerine karşı neler yapılabileceğini de şöyle özetledi: "İhlalin niteliğine bakmak gerekir. Kasıtlı mı, bir hata söz konusu mu? Başka amaç taşıyor mu? Aynı ülke bunu devamlı yapıyor mu? Bu gibi bütün unsurlar dikkate alınarak tabiatıyla gerekli girişimin düzeyi ve kuvveti belirlenir. Mutlak suretle bir ülkeyi protesto etmek ya da iki ülke ilişkilerini bozacak şekilde başka adımlar atmak, daha da kötüleştirmek mümkün. Ama bütün bunlar olayın niteliğine bağlıdır. Bazen öyle olur ki ihlal olduğunu teknik radarlardan görebilirsiniz ama daha iyi incelendiğinde bunun bir ihlal olmadığı da ortaya çıkabilir."