Sınırımız 9 noktadan taaruz altında!

Sınırımız 9 noktadan taaruz altında!
Sınırımız 9 noktadan taaruz altında!
Reyhanlı'ya bağlı Kuşaklı ve Oğulpınar köyleri yakınlarında 9 farklı noktadan sınırı geçmeye çalışan yaklaşık 3 bin 250 kaçakçı, 5 saatlik müdahalenin ardından askeri birlikler tarafından engellenerek uzaklaştırıldı.

REYHANLI - Suriye sınırında son günlerde artan mazot kaçakçılığının ardından sınırda yoğun güvenlik önlemleri alan askeri birlikler, Türkiye 'ye geçmeye çalışan yaklaşık 3 bin 250 kaçakçıyı engelledi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Suriye'den getirdikleri kaçak mazotlarla 9 farklı noktadan sınırı geçmeye çalışan kaçakçıların Türkçe ve Arapça uyarıları dikkate almadığı ve havaya ateş açmaları sonucu, askeri birliğin de silah kullandığı ve gaz bombaları ile müdahale ettiği belirtildi. Sabah saatlerine kadar süren olaylar sırasında, askeri birlikte herhangi bir personel zayiatının meydana gelmediği bildirilen açıklamada şöyle denildi:
"Türkiye-Suriye hududunda, 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 01.20'de, 200 araç, 250 atlı ve 3 bin yayadan oluşan kalabalık bir kaçakçı grubunun Suriye tarafında toplandığı ve hududa doğru yaklaştığı tespit edilmiştir. Yapılan tespit doğrultusunda, Bükülmez Hudut Karakolu'ndan sevk edilen takviye araçlarla birlikte iki adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, iki adet Zırhlı Muharebe Aracı, bir adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı ile muhtemel geçiş noktalarına tıkama yapılmıştır. Kaçakçıların hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Arapça ve Türkçe ikazlar yapılmış, ancak şahıslar ikazlara uymayarak yanlarında bulunan mazot bidonlarıyla birlikte, hudut hattına dokuz farklı noktadan yaklaşmaya devam etmişlerdir. Kaçakçıların 'dur' ikazına uymamaları üzerine, hudut devriye unsurları tarafından havaya ikaz ateşi açılmış ve gruba göz yaşartıcı bombayla müdahale edilmiştir. Suriye tarafındaki kaçakçılar tarafından da havaya 8 el ateş edilmiş, hudut unsurları bu ateşe ateşle karşılık vermiştir. Saat 06.00 sularında, kaçakçılar dağılarak bölgeden uzaklaşmıştır. Olayda, hudut devriye timinde herhangi bir personel zayiatı meydana gelmemiştir." (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114644811464487

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Araba Parçları - ibretnüma

  20000000 kişi geldi deseler yine inanırım. Yıllar yıllar evvel eski arabalarımız kaza yaptığında kimi arardık urfa ve çevresindeki arkadaşlarımızı. Canımız çay çekince kime başvururduk? Yine onlara. Yada pikap, radyo ihtiyacımız var yine kürt arkadaşlarımız yardımıza koşarlardı. Şimdi meydanı boş bulan kaçakçılar tabii ki sınırı 3000 kişiyle de geçmeye çalışacaklardır. Nusra Cephesi 3000 kişilik kuvvetini cepheden çekmez herhalde dimi? Nasıl savaşacak?

  KACAKCI ve TSK - Secret Garden

  son 2 aydir tsk nin boyle haberleri gundeme getirmesinin bir bit yenigi var ama ne.eger 3000 ksi ile geliyorsa bunlar kacakci falan degil ordudur.sanirim siniri gecip gelen nusracilar-kaideciler gunduz geldigi icin uyariyorlar.gunduz kamerasi var goreni duyani var ondan bunlara kacakci diorlar.yoksa sorun kacakci falan degil.ilerdecikacaktir ama ne zaman allah bilir..

  Çocuk mu kandırıyorsunuz? - böylebuyurdu

  Dünyanın neresinde 3000 kaçakçı birden sınırı geçmeye çalışır? Nasıl bir organize olmadır ki bu? Açıkça daha fazla mülteci istemiyoruz, insanlığımızdan vazgeçip savaştan kaçan sivilleri püskürttük deseniz? Türkiye sadece insani olarak dahil olması gereken bir iç savaşa "insani" olanın dışında her şekilde dahil olarak Ortadoğudaki tarihinden gelen tüm prestijini yitirmiştir!

  kacakci mi? - iris78

  ne kaciriyorlardi dersiniz?

  Minarenin ucunu saklayamamak - Gılgameş

  Bahsettikleri binlerce kişi. Bunların yüzlercesi atlı. İnsanın bu ne kaçakçılık şebekesi diyesi geliyor. Ya da resmi makamların artık içine minare sığdıracak kılıfı kalmamıştır. Kokuyu alıyorunuz değil mi? Savunma amacıyla sınırötesi bir hareketin ısınmaları bunlar. İçeri girince mazotçuların peşine düşeceklerini sanmayın. Orada yapacakları savunma ortaklaşa olacak. Ancak bunun kime karşı olduğunu bana sormayın. Sağır Sultan hazretleri bile duydu.

  genelkurmay bizi ne sanıyor. - kaşınan adam

  Genelkurmayda bizi aptal yerine koymaya başladı.3000 kişi aynı anda nasıl kaçakçılık yapar.Buna dünya üzerinde aklı başında bir Allahın kulu inanmaz. Kaçakçı dediğin kaçakçılığı gizli kapaklı ve güvenlik güçlerine farkettirmeden yapar.3000 kişinin fark edilmeyceğini bunlar anlıyamıyorsa onlar kaçakcı değil başka bir şeydir.Bunların aslında ne olduğunu ve gerçek amaçlarını genelkurmay vatandaşa açıklamalıdır.

  Sınırımız? - brotherlouie

  O sınırlar artık bize ait değil. AKP ile el ele verip komutanlarımızı cezaevlerine doldurdunuz şimdi de kalkmış sınırlarımız taaruz altında ajitasyonları yapıyorsunuz. O sınırlar artık göz bebeğiniz PKK sayesinde kukla israil devletine ait sınırlardır. Ağlamayı sızlamayı bırakın ve bu gerçeği kabullenin. Kürdistan TSK ve AKP sayesinde İsrail'in hizmetindedir. Hayırlı uğurlu olsun.