Sınırımız 9 noktadan taaruz altında!

Sınırımız 9 noktadan taaruz altında!
Sınırımız 9 noktadan taaruz altında!
Reyhanlı'ya bağlı Kuşaklı ve Oğulpınar köyleri yakınlarında 9 farklı noktadan sınırı geçmeye çalışan yaklaşık 3 bin 250 kaçakçı, 5 saatlik müdahalenin ardından askeri birlikler tarafından engellenerek uzaklaştırıldı.

REYHANLI - Suriye sınırında son günlerde artan mazot kaçakçılığının ardından sınırda yoğun güvenlik önlemleri alan askeri birlikler, Türkiye 'ye geçmeye çalışan yaklaşık 3 bin 250 kaçakçıyı engelledi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Suriye'den getirdikleri kaçak mazotlarla 9 farklı noktadan sınırı geçmeye çalışan kaçakçıların Türkçe ve Arapça uyarıları dikkate almadığı ve havaya ateş açmaları sonucu, askeri birliğin de silah kullandığı ve gaz bombaları ile müdahale ettiği belirtildi. Sabah saatlerine kadar süren olaylar sırasında, askeri birlikte herhangi bir personel zayiatının meydana gelmediği bildirilen açıklamada şöyle denildi:
"Türkiye-Suriye hududunda, 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 01.20'de, 200 araç, 250 atlı ve 3 bin yayadan oluşan kalabalık bir kaçakçı grubunun Suriye tarafında toplandığı ve hududa doğru yaklaştığı tespit edilmiştir. Yapılan tespit doğrultusunda, Bükülmez Hudut Karakolu'ndan sevk edilen takviye araçlarla birlikte iki adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, iki adet Zırhlı Muharebe Aracı, bir adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı ile muhtemel geçiş noktalarına tıkama yapılmıştır. Kaçakçıların hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Arapça ve Türkçe ikazlar yapılmış, ancak şahıslar ikazlara uymayarak yanlarında bulunan mazot bidonlarıyla birlikte, hudut hattına dokuz farklı noktadan yaklaşmaya devam etmişlerdir. Kaçakçıların 'dur' ikazına uymamaları üzerine, hudut devriye unsurları tarafından havaya ikaz ateşi açılmış ve gruba göz yaşartıcı bombayla müdahale edilmiştir. Suriye tarafındaki kaçakçılar tarafından da havaya 8 el ateş edilmiş, hudut unsurları bu ateşe ateşle karşılık vermiştir. Saat 06.00 sularında, kaçakçılar dağılarak bölgeden uzaklaşmıştır. Olayda, hudut devriye timinde herhangi bir personel zayiatı meydana gelmemiştir." (DHA)