@idrisemen

Sınırın her iki yakasında bayram

Sınırın her iki yakasında bayram
Sınırın her iki yakasında bayram
IŞİD'in Kobani'den temizlenmesi Suruç'ta deyim yerindeyse adeta bayram havası estirdi. Sınır kapısındaki sevinç mitinge dönüştü. Bir grubun sınıra doğru yürüyüşe geçmesi üzerine asker biber gazıyla gruba müdahale etti.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

SURUÇ - 134 gün sonra Kobani’nin IŞİD’den tamamen temizlenmesi Kobani sınırındaki Suruç’ta bayram havası yarattı. Binlerce Kobanili Mürşitpınar Sınır Kapısı'na akın etti. Sınırda düzenlenen mitinge HDP milletvekilleri ve sanatçılar katıldı. Miting alanından bir grup sınıra doğru ilerleyince asker biber gazıyla müdahale etti.

120 GÜNDÜR SINIRDA NÖBET TUTUYOR

IŞİD Saldırısı sonrası Türkiye ’nin her yerinden binlerce insan Suruç’a akın ederek Kobani’deki çatışmaları yakından takip etti. Onlardan bir tanesi de 63 yaşındaki Hacı Zeki. Hacı Zeki IŞİD saldırısı sonrasında sınıra gelmiş ve tam 120 gün boyunca Suruç’tan çıkmamış. Kobani’nin YPG’nin eline geçmesini, "Evi aradım. Hanım telefonu açtı. Müjdeyi ona verdim. Kobani artık özgürleşti dediğimde bana, ‘eve ne zaman geliyorsun?’ diye sordu. Şimdi birkaç gün daha burada kalacağım. Sonra evime gideceğim. En kısa sürede ailemle beraber Kobani’ye geçeceğim’’ sözleriyle anlatıyor.

KOBANİ'YE DÖNMEK İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Sınırda bekleyen Kobanilileri hem sevinçli hem hüzünlüler. Kobani şehir merkezinde oturanlar, ‘Evlerimiz yıkıldı. Olsun yeniden yaparız’ diyor. Kobani’nin köylerinden gelenler ise tehlike tamamen bitmeden Kobani’ye gidemeyeceklerini söylüyor. IŞİD saldırısı sonrası Suruç’a yerleşen Kobanili bir aile, "IŞİD köyümüze saldırınca herşeyimizi bırakmak zorunda kaldık. 4 aydır burada bekliyoruz. Şimdi Kobani artık özgür. Köyümüz IŞİD’en temizlenince Allah’ın izniyle köyümüze geri döneceğiz’’ diyor.

SURUÇ HALKI: KARDEŞLİK KAZANDI

IŞİD’in Kobani’ye saldırmasından en çok etkilenen şehir ise Suruç. Suruç saldırısı sırasında binlerce Kobanili aileye ev sahipliği yaptı. Suruçlu esnaflar, ‘hangi milletten olursa olsun savaş geldiğinde herkese kapımız açık. Kardeşlik kazandı’ diyor. Suruç’ta görev yapan bir memur da Kobani’nin IŞİD’ten temizlenmesini, ‘bu savaşın doğusu batısı olmadı. Bu savaş bütün Türkiye’yi sarstı. Her gün ailem beni arayıp benden bilgi alıyordu. En sonunda onlarda gelip burayı gördüler. Kobani’nin kurtulmasına onlar da en az benim kadar sevindi’’ diyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  ypg

  ,

  hdp

  ,

  Asker

  ,

  Aile

  ,

  Memur

  ,

  zaman

  ,

  müdahale

  ,

  IŞİD

  ,

  Suruç

  ,

  miting