Sinirlioğlu: Türkiye, Kürdistan'ın ilerlemesinden yana

Sinirlioğlu: Türkiye, Kürdistan'ın ilerlemesinden yana
Sinirlioğlu: Türkiye, Kürdistan'ın ilerlemesinden yana
IKBY Başkanı Mesut Barzani ile görüşen Dışışleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun "Türkiye, iyi komşuluk ilişkilerine sahip olduğu Kürdistan bölgesinin kalkınmasından ve ilerlemesinden yanadır. Türkiye, Kürdistan bölgesindeki istikrarı ve güvenliği destekliyor" mesajını ilettiği aktarıldı

RADİKAL - Irak'taki temaslarına devam eden Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

IKBY Başkanlığı resmi sitesi görüşmenin detaylarına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre Sinirlioğlu ile Barzani arasındaki görüşmede Ortadoğu'daki son gelişmeler, Suriye'deki iç savaş ve terörle mücadele konuları ele alındı. İki tarafın da gelişmelere karşı sürekli iletişim halinde olma konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

'ERDOĞAN'IN SELAMINI İLETTİ'
Sinirlioğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını Barzani'ye ilettiği bildirildi. Açıklamada konuşmasına yer verilen Sinirlioğlu'nun Kürt bölgesindeki gelişmeye ve ilerlemeye değinerek, "Türkiye, iyi komşuluk ilişkilerine sahip olduğu Kürdistan bölgesinin kalkınmasından ve ilerlemesinden yanadır. Türkiye, Kürdistan bölgesindeki istikrarı ve güvenliği destekliyor. Ayrıca Kürdistan bölgesi ile olan ilişkilerimizi her açıdan genişletmek ve derinleştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Barzani, AKP, CHP ve HDP'ye kutlama mesajı gönderdi, Sinirlioğlu Erbil'e gitti

'BARZANİ TEBRİK ETTİ'

Barzani'nin de 1 Kasım seçimlerinin başarılı geçmesi nedeniyle Sinirlioğlu'nu tebrik ederek, "Seçim sonuçlarının, Türkiye ve Ortadoğu'daki istikrara, güvenliğe ve iç barışa hizmet etmesini diliyorum. Türkiye ile Kürdistan bölgesi birbirine komşu ve aynı coğrafyada bulunuyorlar. İki taraf da gelişim, gelişim ve kalkınma için çaba göstermelidir. İstikrar, güvenlik ve barışın sağlanması için devamlı işbirliği halinde bulunmalıdır" görüşlerini dile getirdiği belirtildi.

AA