Sınırsız bayramlaşma sevinci

Sınırsız bayramlaşma sevinci
Sınırsız bayramlaşma sevinci

Pasaportu olmayanlar ?idari izin? için gerekli işlemleri tamamladıktan sonra ellerindeki hediyelerle, sevinç içinde yakınlarına koştu. FOTOĞRAF: HASAN KIRMIZITAŞ / DHA

Suriye ve Türkiye arasında vize kalktığı için birçok kişi pasaportuyla sınırı geçti ve bayramı yakınlarıyla kutladı. Pasaportu olmayanlarsa 'idari izinli' olarak sınırı geçti

ŞANLIURFA - Suriye ve Türkiye’de binlerce kişi ‘sınır ötesi bayramlaşma’ için sınır kapılarından karşılıklı olarak geçiş yaptı. İki ülke arasındaki vize uygulaması kalktığı için pasaportu olanlar sorunsuz olarak sınırı geçmişti. Pasaportu olmayanlar ise ‘idari izinli olarak’ işlemlerini yaptı ve dün sınırı geçerek, yakınlarıyla buluştu. Binlerce kişinin geçiş yaptığı sınır kapılarındaki geçişler bugün de sürecek.
İki ülke arasında yapılan anlaşma uyarınca dini bayramlarda yapılan 48 saatlik sınır ötesi bayramlaşma uygulaması kapsamında dün sabahın erken saatlerinde sınıra yakın bir bölgede toplanan Suriyeliler işlemlerine başladı. Bayramı Türkiye’deki yakınlarının yanında kutlamak isteyen 3 bin 800 kişinin oluşturduğu kalabalık, işlemleri tamamlandıktan sonra 100’er kişilik gruplar halinde Şanlıurfa’nın Akçakale Sınır Kapısı’ndan geçti. Sınıra gelen Akçakale Kaymakamı Şefik Aygöl ve beraberindekiler iki ülke arasındaki tampon bölgede Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli yetkililerle bayramlaştı. Kaymakam Aygöl, Suriyeliler’in Türkiye’deki akrabalarının yanında 48 saat geçireceklerini belirterek, “Geçmiş bayramlarda talep daha fazlaydı, ama vizenin kaldırılmasıyla birlikte sayıda da azalma oldu. Bir zamanlar tellerin ardından birbirine hediyeler atan dost iki ülke insanı artık pasaportuyla vizesiz olarak istediği zaman birbirini ziyaret edebiliyor. Pasaportu olmayan vatandaşlar da idar izinli olarak bayramlarda yakınlarını görebiliyor” dedi.
Tampon bölgede Rakka’ya bağlı Telabyad İlçesi Mıntıka Müdürü Albay Adnan El Halil’i Telabyad Mıntıka Müdürü Adnan El Halil ise “Yeni uygulamaya başlanan vizesiz geçişler, ilişkilerimizi daha da geliştirecektir” diye konuştu. 
Akçakale Sınır Kapısı’ndan geçişler bugün de devam edecek. ‘Sınır ötesi bayramlaşma’  kapsamında Suriye’deki yakınlarını ziyaret etmek isteyenler de  Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçti. Sınırda, Suriye’ye geçiş belgelerini kontrol edilenler daha sonra Suriye Esselema Sınır Kapısı’na giderek Suriye geçiş yaptı. Geçişler sırasında yoğunluk yaşandı. (dha)