'Sinkaf' beraat etti

Askeri Yargıtay Birinci Dairesi, erin üstüne yönelik 'Sinkaf edeyim' sözünü 'kasıt unsuruyla söylenmediği' gerekçesiyle hakaret saymadı, mahkûmiyet kararını bozdu.

ANKARA - Askeri Yargıtay Birinci Dairesi, erin üstüne yönelik 'Sinkaf edeyim' sözünü 'kasıt unsuruyla söylenmediği' gerekçesiyle hakaret saymadı, mahkûmiyet kararını bozdu.
Astsubay Y.B., birkaç kez koğuştan geç çıktığı gerekçesiyle er A.A.'yı azarladı, çarşıya çıkmama cezası verdi. Astsubayından çekinmeye, korkmaya başlayan A.A.'nın, bu özelliğini bilen arkadaşları sık sık kendisiyle 'Y.B. astsubayımız geliyor' diyerek alay etti.
Arkadaşları dalga geçince
A.A., beş-altı arkadaşı ile Ulaştırma Takım Komutanlığı Dershanesi'nde otururken, Y.B. astsubay dershaneye doğru gelmeye başladı. Askerlerden biri "Y.B. astsubayımız geliyor" diyerek, arkadaşlarını uyardı. A.A., kendisiyle dalga geçildiğini sanarak sinirlendi ve "Y.B. astsubayı sinkaf edeyim" dedi. Y.B. astsubay bu sözleri duyunca, kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle dava açtı. A.A., 'üste hakaret' suçundan yargılandığı askeri mahkeme tarafından iki ay beş gün hapis cezasına çarptırıldı.
Yargıtay: Ceza kararı yanlış
Kararın temyizi üzerine Askeri Yargıtay, A.A.'nın kasıt unsuruyla hakaret etmediğini belirterek mahkûmiyeti bozdu, beraat kararı verilmesini öngörerek dosyayı askeri mahkemeye gönderdi. Askeri Yargıtay'ın kararı şöyle: "Hakaret suçunun maddi unsuru, her ne şekilde olursa olsun bir kimsenin şerefine, namusuna, şöhretine, haysiyetine ve vakarına kasıtlı ve haksız tecavüzleri içerir. Bu suçun manevi unsuru ise kasıttır. Söylenen sözlerin hakaret olup olmadığı belirlenirken, bu sözlerin neden ve hangi koşullar altında söylediğinin, failin ve mağdurun içinde bulunduğu durum, dikkate alınmalıdır. Sanığın şakalar nedeniyle bu tür bir sözü sarf ettiği, Y.B. astsubayı kast etmediği anlaşılmıştır. Üste hakaret suçunun manevi unsuru olan kasıt unsurunun gerçekleşmediği, sözlerin öfkeyle söylenen söz de olmadığı, suç unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraat kararı verilmesi gerekir."