Sinopluların hoşgörüsüne güvenmiş

Sinopluların hoşgörüsüne güvenmiş
Sinopluların hoşgörüsüne güvenmiş
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’li Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de içlerinde yer aldığı Halkların Demokratik Kongresi heyeti, açılım sürecini Karadeniz Bölgesi’ne anlatmak için Çorum’dan başlayarak Trabzon’a kadar sürecek bir gezi düzenlemişti. Sosyal medya ve yerel basında yer alan haberler üzerine HDK’lılar tepkiyle karşılanmış, öğretmenevinde mahsur kalmış, araçları tahrip edilmişti. BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, konuyu Meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Muammer Güler’e ‘olayların bu denli büyümemesi için neden önlem alınmadığını’ sordu. Güler, olayın bir gün öncesinde Sinop Valiliği ve emniyet yetkililerinin bir toplantı yaparak olayları değerlendirdiğini belirterek, şunları ifade etti: “Planlamada, HDK adı altında daha önceden gerçekleştirilen pek çok eyleme Sinop halkının reaksiyon göstermemiş olması, sosyal ve kültürel yapısından kaynaklı demokratik hoşgörü sahibi Sinop ilinde müessif bir olay meydana geleceğine dair herhangi bir istihbarat ya da bilginin bulunmaması gibi faktörler etkili olmuştur.”

Takviye beklendi

Güler, verdiği yanıtta heyetin planlanandan 6 saat önce ile geldiği vurgulayarak “Heyetten bir kişi öğretmenevinin penceresinden bahçedeki şehit yakınlarına sözlü karşılık verince olaylar büyüdü. ‘Polisin şehit ailelerine müdahale ettiği’ şeklinde haberler yayılınca kalabalık arttı. Polis protestoculara gazlı müdahalede bulununca 7 ayrı okulda okuyan 3 bin öğrenci de gazdan etkilendi. Kalabalığa bir de öğrenci velileri eklendi. Kontrolü imkânsız olayların yaşanmaması için takviye kuvvet beklendi” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114373211437321

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hmm - ISIRGAN

  kalabaliga atilan gaz ogrencileri etkiliyor ve onlarin aileside galeyana gelip kalabalik artiyor. Gezi parki gibi olmus bu ya!Bir kere de bizim polis gucumuz bu sekil toplumsal olaylara nasil mudahale edecegini bilmiyor, ogretmedik deyin. Insanlarin gozunde buyursunuz ama yok zeytin yagi gibi hep suyun ustune cikma ihtayaci hissetmesi devlet yetkililerinin neden? Bence bu toplumsal olarak paylastigimiz kisilik bozuklugu.