Sinop'ta işkenceci üvey anne ve 'zincirlik' bir baba

Kızını zincire vurup sokaklarda dolaştıran baba, "Akıl hastası, evden kaçıyor" dedi. 17 yaşındaki genç kızsa, "Bir çocuğu seviyorum ama babam beni onunla evlendirmiyor.

Hayvana bile böyle davranılmaz
SİNOP - Kızını zincire vurup sokaklarda dolaştıran baba, "Akıl hastası, evden kaçıyor" dedi. 17 yaşındaki genç kızsa, "Bir çocuğu seviyorum ama babam beni onunla evlendirmiyor. Bu yüzden evden kaçıyorum" diye konuştu. Babasından alınan genç kızın geleceği için yapılacak muayeneden sonra karar verilecek.
Sinop'un Durağan ilçesinde, nüfus kaydına göre 12 yaşında olan kızı Melek Yıldız'ı boynuna zincir takarak sokakta dolaştıran 60 yaşındaki Mustafa Yıldız, yardım için başvurduğu Kaymakam Ali Bezirgan tarafından polise şikâyet edildi. Gözaltına alınan Yıldız, kızıyla birlikte adliyeye götürüldü. Adliyede de kızının boynundaki zinciri çözmeyen Yıldız, "İnsan, evladını zincire vurur mu? Akli dengesi yerinde değil. Başka türlü zaptedemiyorum" dedi.
'Evlenmek istiyorum bırakmıyor'
Melek Yıldız'sa, "Ben 17 yaşındayım. Bir çocuğu seviyorum ama babam beni onunla evlendirmiyor. Ben de bu yüzden evden kaçıyorum" diye konuştu. Savcılık, Melek Yıldız'ın ailesinden alınarak Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilmesine karar verdi. Gelecek rapor doğrultusunda Melek Yıldız'ın Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edilebileceği belirtildi. Kızını zincire vuran baba Mustafa Yıldız hakkında da soruşturma başlatıldı.Burun kırdı sekiz yıl yedi
SİNOP - Eşini 1998 yılında pompalı tüfekle öldüren 40 yaşındaki Canfiye Akgül, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 3.5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2001'de Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlanarak tahliye oldu. Sinop'un Durağan ilçesine yerleşen Akgül, dul olan beş çocuk babası Ahmet Özlem'le birlikte yaşamaya başladı. Ahmet Özlem'in İstanbul'a çalışmaya gitmesinin ardından Akgül, öfkelendiği altı yaşındaki üvey kızı Ceylan'ın yüzünü kızgın sobaya yapıştırdı, yedi kaburgasını, iki omurgasını ve burnunu kırdı. Tutuklanan Akgül hakkında 2003'te 14 yıl sekiz ay hapis cezası verildi. Yargıtay kararı bozdu. 1.5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Akgül ikinci yargılamasında sekiz yıl hapis cezası aldı. Daha önce, Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlanan Akgül'ün geriye kalan 11.5 yıl cezası da infaz edilecek.