Siparişi alırken ne var ne yok vermeyin!

Siparişi alırken ne var ne yok vermeyin!
Siparişi alırken ne var ne yok vermeyin!
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kredi kartı kopyalayarak oluşturulan yeni kartlarla 65 bin liralık dolandırıcılık yaptığı öne sürülen 8 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin özellikle yemek siparişi dağıtan bazı kuryeler vasıtasıyla banka müşterilerinin kart bilgilerini kopyaladığı belirlendi.

İSTANBUL - İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 10 ay önce yapılan bir ihbar üzerine, banka müşterilerinin kredi kartlarını kopyalayarak yeni kart oluşturdukları belirlenen şüphelileri takibe aldı. Yapılan takip sırasında şüphelilerin özellikle yemek siparişi dağıtan bazı kuryeler vasıtasıyla, banka müşterilerinin kart bilgilerini kopyaladığını belirledi.

Tespitlerin tamamlanmasının ardından İstanbul ve Amasya'da düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı. 15 ayrı adreste yapılan aramalarda, 1 manyetik kart yazma ve okuma cihazı, 26 adet manyetik kart yakalandı. 2 hard disk, 4 bilgisayar ve 6 cep telefonu ile bin 700 TL paraya da el konuldu.

65 BİN TL'LİK DOLANDIRICILIK

Şüphelilerin kopya kart yöntemiyle 65 bin TL'lik dolandırıcılık yaptığı tespit edildi. Şüphelilerin yaklaşık 100 bin liralık dolandırıcılık yapmasına da engel olunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheliler arasında şebekenin ikiz kartlarla alışveriş yaptığı bir kuyumcu ve bir de bar çalışanı olduğu öğrenilirken emniyetteki işlemlerin tamamlanan 8 şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

İKİZ KARTLA İŞLEM GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI
İkiz kartla bir markette yapılan alışveriş güvenlik kameralarına da yansıdı. Görüntülerde, kasiyerin ikiz kartla işlem yapması yer alırken, ikiz kartla alışveriş yapan kişinin tespit edilemediği öğrenildi. Ayrıca, kart kopyalaması yaptığı öne sürülen bir şüpheli de polis takibi sırasında kameralara yansıdı. Görüntülerde, şüphelinin elindeki cihazla hızla yürüdüğü görülüyor.

EMNİYET KART KULLANICILARINI UYARDI

Emniyet yetkilileri kredi kartı dolandırıcılarına karşı uyarılarda bulundu. Buna göre, şifre girerken elle perdeleme yapılmalı, seyyar POS cihazlarıyla işlem yapılırken göz önünde işlem yapılmalı ve şifre bilgisi kuryeye verilmemeli; kurye görevlilerin 2 POS cihazı kullanması halinde, işyeri ile irtibata geçilip teyit alınmalı, ATM işlemlerinde, sonradan yerleştirilmiş bir aydınlatma cihazı fark edilmesi halinde banka ile irtibata girilmeli, kart giriş haznesi kontrol edilmeli, parça ilavesinin olup olunmadığına bakılmalı; işlem yaparken kimseden yardım almamaya özen gösterilmeli, bankamatikte şüpheli bir işlem görülürse işlemler banka veznelerinden yapılmalı. (Habip ATAM/DHA)