Sıra ağırlaştırılmış seferde

Hızlandırılmış tren macerası, üç aylığına rafa kalktı. Geriye 13 gündür yapılamayan seferlerin biletleri kaldı. İstasyonlardaki 40 bin ton yük ise bugün taşınmaya başlıyor.

İSTANBUL/SAKARYA - Hızlandırılmış tren macerası, üç aylığına rafa kalktı. Geriye 13 gündür yapılamayan seferlerin biletleri kaldı. İstasyonlardaki 40 bin ton yük ise bugün taşınmaya başlıyor.
TCDD Pamukova'da meydana gelen faciada devrilen vagonların kaldırılması için kaza bölgesine iki adet büyük vinç ve 40 kişilik demiryolu ekibini bölgeye gönderdi. Kaza nedenini araştıran Bağımsız Bilim Kurulu, bilgisayar ortamında simülatörle kazayı tekrarlayıp nedenlerini araştıracak. Prof. Dr. Sıddık Binboğa Yarman, "Biz elimizdeki doneleri alıp bilgisayar yardımıyla hızlandırılmış treni simülatöre uygulayıp kazanın nasıl oluştuğunu ortaya çıkarmaya çalışacağız. Kazada 'şu suçludur' demek yanlış. Suçlu aranıyorsa bunda 70 milyonun suçu var. Çünkü yıllarca ihmal edilmiştir" dedi.
13 günün faturası
Prof. Dr. Yarman, önceki gün çalışmalarının üç ay süreceğini ve bitene kadar hızlandırılmış tren seferi yapılmayacağını açıklamıştı. Öte yandan, 22 Temmuz'da meydana gelen kazadan beri, yani 13 günden beri seferleri felç eden hattın, yeniden açılması bekleniyor. TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal, İstanbul'dan Eskişehir, Ankara, Konya ve Denizli'ye seferleri engelleyen hatta yolcu taşımacılığının 'muhtemelen' iki gün içinde açılacağını söyledi.
Kaza gününden beri Başkent Ekspresi, Anadolu Ekspresi, Meram Ekspresi, Anadolu Yataklı Treni ve Pamukkale Ekspresi sefere çıkamıyor. Bu nedenle yaklaşık 65 bin yolcu kaybeden TCDD'nin zararının yaklaşık 1 trilyon 300 milyar lirayı bulduğu sanılıyor. Ankara, İstanbul ve Eskişehir garları ile diğer istasyonlardaki 40 bin tonun üzerinde yük de cabası.
TCDD Genel Müdür Yardımcısı İnal, "Önce gümrüklerde bekleyen yüklerin sevkıyatını yapacağız. Haydarpaşa'da 1810 tonu yabancı menşeili 14 bin 583 ton yük var. Eskişehir'de 20 bin 925 ton, Ankara'da 5 bin 913 ton yük daha var. Hattın kapanmasıyla birlikte yığılma oldu. Halen yığılma devam ediyor" dedi. İnal kazanın meydana geldiği 183. km'deki ray ve traveslerin geçici olduğunu, daha sonra yenileneceğini ve hat açılırsa trenlerin buradan 20 km hızla geçeceğini belirtti.
Ve bir istifa...
Öte yandan tren kazasından hemen sonra ölü sayısının 139 olarak açıklanmasından sorumlu tutulan Sakarya Sağlık İl Müdürü Aziz Özlü'nün istifası kabul edildi. Özlü, istifa etmesini Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın istediğini belirtti. Özlü, Sakarya Devlet Hastanesi'nde uzman olarak görevlendirildi.
(Radikal, dha, aa)