Sıra Çevre Bakanı'nda

İzmit ve çevresinde, köy yumurtalarına sızan çevre kirliliği meselesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın gündeminde. Çevre Bakanlığı'ndan ise ses çıkmadı.

ANKARA - İzmit ve çevresinde, köy yumurtalarına sızan çevre kirliliği meselesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın gündeminde. Çevre Bakanlığı'ndan ise ses çıkmadı. Dün hayvancılıkla ilgili toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Nihat Pakdil, 'dioksinli yumurtalar' ile ilgili soruları yanıtladı. Pakdil özetle şöyle konuştu:
Asıl sorun su ürünlerinde: Dioksin, kanserojen madde. Karbon bileşiklerinin yakılmasıyla ortaya çıkıyor. Bu kirlilik daha çok Çevre ve Orman Bakanlığı'nı ilgilendiriyor. Ancak, su kirliliği nedeniyle, esas risk su ürünleri açısından ortaya çıkıyor. İzmit Körfezi, petrol tesisleri, yakma üniteleri nedeniyle riskli bölgelerden. Çelik üreten haddehanelerin, kablo ve otomobilden çıkan yağların yakıldığı tesislerin olduğu yerler de riskli. Büyük çöplük yangınları da dioksin kaynağı.
Türkiye'de analizler 1 ay sonra başlıyor: İthal edilen bütün yem hammaddesi ve ürünlerinde dioksin analizi isteniyor. Ancak analiz her ülkede yapılamıyor. Türkiye'de de yoktu. AB desteği ile Ankara İl Kontrol Laboratuvarı bu analizi yapar hale getirilecek. Altyapı tamamlanmak üzere. İki eleman bu hafta bir aylık eğitim için Londra'ya gidiyor. Biz İzmit'teki olay üzerine değil, 4-5 ay önce dioksin analizi için çalışma başlatmıştık.
Dioksin sınırı yok: Kocaeli İl Müdürü ile konuştum. Yumurta örnekleri, iki köyde dolaşan tavuklardan alınmış. Yörede toplu tüketim için üretim yapılan çiftlik yok. Diğer taraftan, TÜBİTAK ile görüştük. TÜBİTAK, havadaki dioksin kirlenmesi konusunda analiz yapabilecekmiş. Biz de dioksin benzeri bir kirletici PCB (poliklorbifenil) konusunda bir yıldır su ve su ürünü analizi yapıyoruz. Limiti aşan miktarda kalıntı tespit etmedik. Ancak, halen dioksin analizi yapamıyoruz. Türkiye'de dioksin konusunda halen bir sınır yok. Buna ilişkin kodeks çalışmaları sürüyor.
İzmit ve çevresindeki dioksin kirliliği sorunu, önceki gün Greenpeace Akdeniz Ofisi ve Bumerang Çevre Örgütü'nün basın toplantısıyla bir kez daha gündeme geldi. Çevreciler, İzmit Atık Yakma ve Depolama A.Ş.'nin (İZAYDAŞ) çevresinden toplanan yumurtalarda, AB limitlerini aşan miktarlarda insan sağlığına zararlı dioksin ve HCB (heksaklorabenzen) bulunduğunu açıklamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7438557438550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.