Sıra çocuk işçide: Haydi okula

Çocuk işçiliğini önlemek ve yeni nesli verimli hale getirebilmek için Milli Eğitim ve Çalışma bakanlıklarıyla, ABD Türkiye Büyükelçiliği birlikte çalışacak.

ANKARA - Çocuk işçiliğini önlemek ve yeni nesli verimli hale getirebilmek için Milli Eğitim ve Çalışma bakanlıklarıyla, ABD Türkiye Büyükelçiliği birlikte çalışacak. 'Tarladan Okula' projesinin protokolü, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ve ABD Maslahatgüzarı Nancy McEldowney tarafından imzalandı.
İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Çelik, erken yaşta çalışma hayatına atılmanın zorluklarını bildiğini anlattı. Özellikle Güneydoğu'dan fındık ya da pamuk toplamak için giden insanların çocuklarıyla ilgilenilmesi için talimat verdiğini, Güneydoğu'da çalışan çocuklarla ilgili pilot çalışmalar yürüttüklerini belirten Çelik, şunları söyledi:
"AB'nin en büyük çıkmazı, gittikçe ihtiyarlaşan ve sosyal güvenlik masrafları artan yaşlı nüfus. Bu, ülkelerin gelecekte nefesini kesmekte. Bizim 70 milyon nüfusumuz var. Bunun 50 milyonu genç. Bu gençleri eğitimli, sağlıklı ve iş sahibi bir nesil olarak yetiştirebilirsek, geleceğin en güçlü ülkelerinden olacağız.
Okul dışında kalan çocukların, çocuk olmak gibi bir mazereti var, eğitimi üstlenmeyen velilerin de cehalet gibi bir mazereti olabilir, ama bizim böyle bir mazeretimiz yok. Bu konuda bakanlık olarak, hükümet olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız."
Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu da, başka alanlara ayrılan kaynakları eğitime yönlendirerek, Milli Eğitim bütçesini iyileştirdiklerini anlattı. Bu kaynakların yetmediğini belirten Başesgioğlu, ABD Çalışma Bakanlığı ile ortak yürütülen projede 10 bin işçi çocuğu eğitime kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti. Yürütülen projelerle çocuk işçi sayısının azaldığını kaydeden Başesgioğlu, "2000 yılında 12-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısı 1 milyon 364 bin iken, 2003'te 769 bine düştü. Bu önemli bir başarı. Çalışmalar sürüyor" dedi.
ABD 6 milyon dolar verdi
ABD'nin karşılayacağı 6 milyon dolarlık finansmanla yürütülecek projede, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Elazığ, Ağrı ve Ankara'daki çocuk işçilerin tespiti amacıyla saha araştırmaları yapılacak. Küçük yaşta çalışmanın olumsuz etkileri aile ve çocuklara anlatılacak. İşçi çocukların aileleri, sosyal ve ekonomik hizmetlerden yararlandırılacak.
Projenin temel hedefi, 2015'e kadar çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak belirlenen sokakta çalışmak, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ağır ve tehlikeli işlerde çalışmak, aile işleri dışında ücret karşılığı gezici ve geçici tarım işlerinde çalışma durumunu ortadan kaldırmak.


    http://www.radikal.com.tr/7581147581140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.