Sırada altı cami var

Büyükşehir Belediyesi'nin Kadıköy'de cami yaptırma girişiminin, Göztepe Parkı'yla sınırlı olmadığı belirtildi. Kadıköy'de 100 yeşil alanı imara açmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, altı cami daha yapmak istiyor.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi'nin Kadıköy'de cami yaptırma girişiminin, Göztepe Parkı'yla sınırlı olmadığı belirtildi. Kadıköy'de 100 yeşil alanı imara açmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, altı cami daha yapmak istiyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından imar planlarında yapılan değişiklikle Göztepe Parkı'na cami yapılması kararı, önce İBB Başkanvekili İdris Güllüce tarafından onaylandı, ardından 'incelenmek üzere' başkan Kadir Topbaş tarafından bir örneği alındı.


Büyütmek için tıklayınız
Topbaş'ın yurtdışında bulunduğu sırada Güllüce, 17 Eylül'de imzaladığı plan değişikliğini, bilgilenme ve uygulama için valilikle, planlama ve imar müdürlüğüne gönderdi.
CHP: Başkan veto etmeli
İnceleme sonrasında Topbaş plan değişikliğine karşı çıkarsa, bir düzeltme yazısıyla Güllüce'nin onayının geçersiz sayılacağı ve plan değişikliğinin mecliste tekrar görüşüleceği belirtildi. Topbaş'ın vetosunun ardından meclisin tekrar onaylaması ya da Topbaş'ın plan değişikliğini onaylaması durumunda plan değişikliğinin iptali için dava açacaklarını belirten Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Kemal Akar, veto kararı verilmesini beklediklerini söyledi. CHP'li meclis üyeleri, onaylanan plan değişikliği için imar komisyonuna sunulan raporda, zaten belediye arazisi olan Göztepe Parkı'ndan 'şahıs tarafından belediyeye devredilen bir arazi' olarak bahsedilerek, meclis üyelerinin yanıltıldığını savundu.
Öztürk: 60 dava açtık
Resmi internet sitesinde plan değişikliklerinin iptali için halkoylaması başlatan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Göztepe Parkı'nın yanı sıra ilçesinde itiraz ettikleri tartışmalı sekiz cami yapımının daha söz konusu olduğunu açıkladı. Öztürk, şunları söyledi:
"İkisi mevcut camilerin yol ve yeşil alana genişlemesi, altısı yeşil alan olarak ayrılan bölgelerde yapılması planlanan toplam sekiz cami var. Göztepe Parkı'nın yanı sıra yeni camiler, eski planda yeşil alan olan Bostancı 798 adada 4 parsel, 691 adada 8 parsel, Merdivenköy'de 1015 adada 60 parsel, Göztepe'de 508 adada 2 parsel, Kozyatağı'nda 1315 adada bir parselle konut ve yol üzerinde 3120 adada 29 parsel olarak planlandı. Bostancı'daki Eminali Paşa Caddesi'ndeki cami yeşil alan ve okul alanına, Kozyatığı Böcekli Cami'nin de yanındaki konut ve yol alanında genişletilmesi planlandı.
'Camilerin arası birkaç yüz metre'
Kadıköy'de yeşil alanlar, cami ve konut alanı olarak imara açılıyor. Mesele cami değil, yeşil alanın imara açılması. Bunlara itiraz ettik ve 60 ayrı dava açtık. Kadıköy'de 100 noktada yeşil alan imara açılıyor. Biz lehimize sonuçlanan konut alanı izinlerinin bile iptalini istedik. Yeşil alanın imara açılmasına karşıyız. Ayrıca, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların aksine, camiler arasında kilometrelerce mesafe yok. Kadıköy'de 127 cami var ve bunlar birbirlerine birkaç yüz metre uzakta."
Göztepe Parkı'na cami yapılması için dilekçeyle başvuran kişinin, Caddebostan Plaj Yolu'nda oturan elektronik mühendisi Ömer Reha Arıkkan olduğu ortaya çıktı. ODTÜ mezunu Arıkkan, AKP veya başka bir siyasi partiyle bağı olmadığını söyledi. Göztepe Parkı'nın yeşil alan dokusu bozulmadan bir cami yapılmasını istediklerini belirten Arıkkan, "Oturduğumuz bölgeye en yakın iki cami, 105 sene önce yapılan Galippaşa Camii ile 35 sene önce yapılan Selamiçeşme Camii. İkisinin toplam kapasitesi 1000 kişi. Bu yetmiyor ve özellikle cumaları, bayram ve ramazanları cemaat sokakta namaz kılıyor. Bu yüzden Galippaşa'daki cemaat olarak yeni cami istedik. Dilekçede benim imzam vardı, ama 250 kişi başvurduk" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7581807581800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.