Şirin: Ben bir Atatürkçüyüm

Mahmut Esat Bozkurt döneminin kapandığı yönündeki sözleri ve başkanı olduğu Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun laiklikle ilgili yorumu nedeniyle tepki çeken Yargıtay Birinci Başkanvekili Osman Şirin, sözlerinin çarpıtıldığını açıkladı.

ANKARA - Mahmut Esat Bozkurt döneminin kapandığı yönündeki sözleri ve başkanı olduğu Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun laiklikle ilgili yorumu nedeniyle tepki çeken Yargıtay Birinci Başkanvekili Osman Şirin, sözlerinin çarpıtıldığını açıkladı. Şirin, yarın bir açıklamayla Atatürkçülük konusundaki kararlılığını ortaya koyacağını belirtti.
Şirin, 10 Şubat'ta düzenlenen 'Yeni TCK ve Yansımaları' konulu sempozyumda, Türkiye'nin 4. ve 5. hükümetlerinin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt dönemini kapattıklarını ve yeni bir dönem açtıklarını söylemişti. Şirin'in sözleri tepki çekmişti. Ankara Üniversitesi, Şirin'i eleştirirken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Bozkurt'un görüşleri günümüze ışık tutuyor" açıklaması yapmıştı. İstanbul Barosu da Bozkurt adına ödül düzenledi ve ilk ödülü eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'na verdi.
'Sözlerim methiyeydi'
Bu arada, Şirin'in başkanlığını yaptığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun, Milli Gazete yazarı Selahattin Aydar'ın yargılandığı davada verdiği karar, dikkatleri yeniden Şirin'e çevirmişti. Aydar'ın, bir yazısı nedeniyle TCK 312'den aldığı mahkûmiyeti bozan Genel Kurul, laikliğin artık zayıflatılamaz düzeyde benimsendiğini vurgulamıştı. İlk kez kararında ayetlere de atıfta bulunan kurul, "Laikliğin cezai yaptırımlarla korunmasına gerek kalmadı" demişti.
Şirin, dün bir toplantıyla eleştirileri yanıtladı. Şirin, "Konuşmamın, akıl ve mantık kurallarını isyan ettirecek tarzda saptırıldığını teşhir etmenin zamanı geldi. Laikliği, Atatürk ilke ve devrimlerini söylemden ileri taşıyamayanlar, bu yüce kavramları yaşamının vazgeçilmezi yapan şahsımın dile getirdiği 'methiye' niteliğindeki ifadeleri 'reddiye' gibi göstererek toplumu yanılttı" dedi.
Laik Türk hukukunun mimarı, hukukçu Mahmut Esat Bozkurt'u takdirle andığını ve Atatürkçülüğü vazgeçilmez değerlerden saydığını anlatan Şirin, konuşmasındaki şu ifadeleri tekrarladı: "Bir geçmiş dönemi sonlandırıyor ve yeni sayfa açıyoruz. 1926'da başlayan ve o günlere büyük hukukçu olarak adını vermiş bulunan Mahmut Esat Bozkurt dönemi bütün saygınlığıyla 79 yıl hükümranlığını sürdürdü. Bu ülkede büyük bir disiplin yarattı. Şimdi yeni bir dönem, uygar dünyaya açılım adı altında başlıyor. Tam 50 gün sonra 1 Nisan 2005 tarihinde (yeni TCK'nın yürürlük tarihi) yeni bir ışık yakılacak. Bu döneme de yeni bir Adalet Bakanı adını verecek."
Yakıştırmalara yarın yanıt vereceğini belirten Şirin, "Atatürk ve Atatürkçülüğün; millete güvenmek ve gücüne inanmak olduğuna dair değerlendirmemizi, o büyük devrimcinin ilkelerinin söylemde bırakılarak değil, eylemle yaşama geçirileceğine dair kararlılığımızı izleyeceksiniz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7387847387840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.