Sırlarla dolu kütüphane

On binlerce yazma ve matbu eserin bulunduğu Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde 85 bin eser keşfedilmeyi bekliyor. Kütüphane Müdürü Bekir Şahin...

KONYA - On binlerce yazma ve matbu eserin bulunduğu Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde 85 bin eser keşfedilmeyi bekliyor. Kütüphane Müdürü Bekir Şahin, Süleymaniye'den sonra alanında Türkiye'nin ikinci büyük kütüphanesi olan Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nin dünyanın en önemli yazma eserler kütüphaneleri arasında bulunduğunu söyledi. Kütüphanede, Türkiye genelindeki 60 kütüphaneden gelenlerle birlikte 85 binin üzerinde yazma ve matbu eserin bulunduğunu ifade eden Şahin şöyle konuştu:
"Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki bütün eserlerin künyeleri çıkarıldı ve içeriği biliniyor. Bizde ise henüz yeni çıkarmaya başladık. Araştırma yaptıkça tarihe ışık tutacak yeni bilgilere ve belgelere ulaşıyoruz. Kütüphanede yazma eserlerden de daha değerli Osmanlıca yazılmış matbu eserler bile bulunuyor. Bu eserler arasında matbaanın icadından sonra çıkarılmış olanlar da var. Bu özelliği nedeniyle yerli-yabancı birçok bilim adamı eserleri incelemek için Konya'ya geliyor. Eserlerdeki sır, bilim adamlarını kendisine çekiyor."