Şırnak Valiliği: Beytüşşebap'ta 2 asker şehit oldu, 4 sivil öldü

Şırnak Valiliği: Beytüşşebap'ta 2 asker şehit oldu, 4 sivil öldü
Şırnak Valiliği: Beytüşşebap'ta 2 asker şehit oldu, 4 sivil öldü
Şırnak Valiliği, Beytüşşebap'ta PKK'lıların Kaymakamlık, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü binası ve jandarma taburuna düzenlediği saldırılarda 2 askerin şehit olduğunu, 1'i ambulans şoförü 4 sivilin yaşamını yitirdiğini, 8 asker ile 11 polis ve 1 korucunun ise yaralandığını açıkladı.

ŞIRNAK – Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde bayramın 1. ve 2. günlerinde bir grup PKK 'lı tarafından Ayvalık Tabur Komutanlığı, Kaymakamlık binası, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü Binasına eş zamanlı olarak düzenlenen saldırılarla ilgili Valilik tarafından açıklama yapıldı. Bayramın ilk günü Beytüşşebap 8'inci Jandarma Komando Alay Komutanlığına bağlı Ayvalık Jandarma Tabur Komutanlığı'na bölücü terör örgütü mensupları tarafından havanlı, roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunulduğunu belirten Valilik, bu saldırılarda çıkan çatışmada 1 uzman çavuşun şehit olduğunu, 3 asker ile 1 geçici köy korucusunun ise yaralandığını bildirdi. Bayramın ikinci gününde ise Beytüşşebap Kaymakamlık Binası, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü binalarına eş zamanlı olarak uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırı düzenlendiğini bu saldırılarda 1 uzman çavuşun şehit olduğu, 1'i ambulans şoförü 4 sivilin yaşamını yitirdiği, 5 asker ile 11 polis memurunun ise yaralandığını belirten Valilik açıklamasında şunlar yer alıyor:

"24.09.2015 günü saat 23.00 sıralarında Beytüşşebap 8'inci Jandarma Komando Alay Komutanlığına bağlı Ayvalık Jandarma Tabur Komutanlığına Bölücü Terör Örgütü Mensupları tarafından havanlı, roketatarlı ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuş, saldırıya anında karşılık verilmiştir. Çıkan çatışmada 1 Uzman Çavuşumuz şehit olmuş, 3 Askerimiz ve 1 Geçici Köy Korucumuz yaralanmıştır” denildi.

Ayrıca Beytüşşebap ilçe merkezinde 25.09.2015 günü saat 05.40 sıralarında Bölücü Terör Örgütü Mensupları tarafından Kaymakamlık binasına, Emniyet Müdürlüğüne ve Jandarma Komutanlığına eş zamanlı olarak uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırı düzenlenmiş, çıkan çatışmalarda (1) uzman çavuşumuz şehit olmuş, (5) askerimiz ve (11) polis memurumuz da yaralanmıştır

Olaylar esnasında yaralananlara müdahalede bulunmak üzere yola çıkan Ambulansımıza Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmış ve olayda Ambulans şoförümüz şehit edilmiş ve yine Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından yapılan saldırılar sonucunda (3) vatandaşımız yaralanmış, Uludere Devlet hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatlarını kaybetmişlerdir.”

Bölgede operasyonların geniş çaplı devam ettiği belirtilen açıklamada 34 PKK'lının da öldürüldüğü açıklandı.

(Sekvan KÜDEN / Emin BAL / DHA)