Şırnak Valiliği'nden 'Cizre' açıklaması

Şırnak Valiliği'nden 'Cizre' açıklaması
Şırnak Valiliği'nden 'Cizre' açıklaması
Şırnak Valiliği, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre İlçesi'yle ilgili yaptığı açıklamada, vatandaşların başta sağlık olmak üzere gerek duydukları ihtiyaçların titizlikle karşılandığını belirtti. HDP'den yapılan açıklamada ise ilçeye yürüyerek giren HDP'li milletvekillerine güvenlik güçleri tarafından saldırıda bulunulduğu öne sürüldü.

RADİKAL- Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada Cizre İlçesi'nde devam eden sokağa çıkma yasağıyla ilgili şöyle denildi:

İlimiz Cizre İlçesi'nde vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden ve etrafa sivil, asker, polis demeden pervasızca roket, patlayıcı ve uzun namlulu silahlarla saldıran Bölücü Terör Örgütü mensuplarını yakalamak ve vatandaşlarımızın günlük hayatlarını idame etmelerine mani olan patlayıcı madde ve mayın düzenekleri yerleştirilerek oluşturulmuş hendek ve barikatları bertaraf etmek amacıyla güvenlik kuvvetlerimiz hukuk düzeni içerisinde vatandaşlarımıza herhangi bir zarar gelmemesi için çalışmalarını itinayla sürdürmekte olup, bu çerçevede vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Devam eden süreçte vatandaşlarımızın başta sağlık olmak üzere gerek duydukları ihtiyaçları titizlikle karşılanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Cizre'de sokağa çıkma yasağı

OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Öte yandan Cizre'de güvenlik güçlerinin PKK 'lılara yönelik operasyonları sürüyor. Operasyonlar daha çok Nur ve Cudi mahallelerinde yoğunlaşırken, buralardan zaman zaman silah ve patlama sesleri yükseliyor.
Güvenlik güçlerinin geçişlerini engellemek için kazılan hendek ve kurulan barikatlarda tuzaklanan bombalar bulundu. Güvenlik güçleri olası saldırılara karşı, hendek ve barikatlara frekans karıştırıcı Jammer'li araçlarla yaklaşıp patlayıcıları etkisiz hale getiriyor. Ekmek sıkıntısının yaşandığı belirtilen Cizre'de belediye bazı fırınları açıp ekmek üretmeye başladı. Açılan fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu.

ARAÇLARIN GEÇİŞİNE KONTROLLÜ İZİN

Cizre'de sokağa çıkma yasağı nedeniyle İpekyolu'nda bekletilen araçların geçişini de kontrollü izin verilmeye başlandı. Cizre'nin dışından geçen çevre yolunda güvenlik sağlandıktan sonra araçların geçişine belirli aralıklarla konrollü olarak geçişleri sağlanıyor.

HDP: MİLLETVEKİLLERİMİZE SALDIRIDA BULUNULDU

HDP, milletvekilleri Leyla Güven, Ziya Çalışkan, Ayşe Acar Başaran, Mehmet Ali Aslan ve Faysal Sarıyıldız'ın da aralarında bulunduğu bir heyetin, bugün saat 18.00 sıralarında Cizre'ye girdiğini açıkladı. HDP'nin açıklamasında şöyle denildi: 
Cizre'de bulunan ve dün sabah saatlerinden itibaren şehre girişlerine engel olunan milletvekillerimiz saat 18.00 sıralarında yürüyerek şehir merkezine girmişlerdir. Milletvekillerimize mahallelere girdikleri sırada güvenlik güçleri gerçek mermiler ve biber gazıyla saldırıda bulunmuşlar, milletvekillerimiz saldırı üzerine bir eve sığınmışlardır.

(DHA)