Şırnak ve Diyarbakır'da kepenk kapatıldı

Şırnak ve Diyarbakır'da kepenk kapatıldı
Şırnak ve Diyarbakır'da kepenk kapatıldı
Abdullah Öcalan'ın 9 Ekim 1998'de Suriye'den çıkarılış yıldönümünde Şırnak merkez ve Cizre ile Mardin'in Derik, Diyarbakır'ın bazı ilçelerinde esnaf kepenk açmazken, gösteriler düzenlendi.

Cizre'de gösteri düzenleyen grup ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Şırnak merkezde eczane, fırın dışındaki işyerleri kepenk açmazken, sokaklar ise boşaldı. Güvenlik güçleri ise muhtemel çıkabilecek olaylar için kent merkezindeki bazı noktalarda önlem aldı.

CİZRE'DE 3 GÜNDÜR GERGİNLİK VAR
Son 3 gündür yasadışı gösterilerin yapıldığı Cizre'de bugün BDP İlçe Başkanlığı binası önünde toplanan yaklaşık bin kişi, Öcalan posterleri, PKK flamaları ile yürüyüşe geçerek İdil Caddesi'ne çıktı. Yürüyüşe devam etmek isteyen grubun önünü kesen güvenlik güçleri, grubun yürüyüşüne izin vermedi. Daha sonra BDP İlçe Başkanı Ahmet Çeter ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrası basın açıklaması yapılmasına izin verildi. Basın açıklamasından sonra grup sessiz bir şekilde dağılırken, grup içerisinde bulunan çocuklar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Çocukların taşlı saldırısına güvenlik kuvvetleri de gaz bombalarıyla müdahale etti. Daha sonra ara sokaklara kaçan çocuklar ile polis arasındaki kovalamacalar mahalle arasında sürüyor. Öte yandan polis, panzer ve akrep tipi zırhlı araçlarla ilçe merkezindeki bir çok noktada sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü.

NUSAYBİN'DE ESNAF, 10 AY SONRA İLK KEZ KEPENK KAPATTI
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde de devam eden çözüm süreci nedeniyle esnaf 10 sonra ilk kez bugün kepenk kapattı. Cadde ve sokakların boş olduğu ilçede, çok az sayıda vatandaşın sokaklarda olduğu görüldü. Şehir içi yolcu taşıyan minibüslerin çalıştığı ilçe merkezinde, güvenlik güçleri de muhtemel olaylara karşı sıkı önlem aldığı görüldü.

DERİK İLÇE MERKEZİ SESSİZ
Derik ilçesinde de, fırın ve eczaneler dışında esnaf, sabah saatlerinden itibaren kepenk kapattı. Sokakların boşaldığı ilçe merkezinde sessizlik devam ederken, güvenlik güçleri ilçe merkezindeki bir çok yerde önlem aldı. (DHA)