Şırnak ve Silopi'den Cizre'ye yürümek isteyenlere müdahale

Şırnak ve Silopi'den Cizre'ye yürümek isteyenlere müdahale
Şırnak ve Silopi'den Cizre'ye yürümek isteyenlere müdahale
Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını isteyen yüzlerce kişi, Şırnak ve Silopi'den yürüyüş yaptı. Güvenlik güçleri yürüyüşe izin vermedi. Müdahale sonrası yoldan ayrılan gruplar, dağlar ve arazilerden ilçeye gitmeye çalışıyor.

ŞIRNAK -Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını isteyen yüzlerce kişi Şırnak ve Silopi'den yürüyerek ilçeye gitmeye çalışıyor. Güvenlik güçleri yürüyüş yapanlara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahalede bulundu. Yoldan ayrılanlar dağlık araziden yürümeye devam ediyorlar.

Şırnak merkezde, sabah erken saatlerde DBP ve HDP binalarının önünde toplanan gruplar, Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için yüzlerce araçlık konvoyla ilçeye gitmek üzere yola çıktı. Maden Afet Konutları mevkiinde, polis zırhlı araçlarla barikat kurarak yürüyen grupların  geçmesini engelledi. Şırnak Belediye Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan, polis amirleri ile yaptığı görüşmede halkın geçişine izin verilmesini istedi. Ancak güvenlik güçleri bunun yasak olduğunu belirterek, kalabalığın geçişine izin vermeyeceklerini söyledi.

Polis engellemesi üzerine kalabalık, boş arazilerden Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti. Türkçe ve Kürtçe, 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Direne direne kazanacağız', 'Yaşasın Cizre direnişi'  sloganları eşliğinde yaklaşık iki kilometre yürüyen kalabalığa, TOMA ve zırhlı araçlar ile müdahale edildi. 

Kalabalık gruptan bir kısım Cudi Dağı'ndan Cizre'ye doğru yürüyüşlerine devam ederken, bir kısmı ise Maden Konutları'ndaki araçlarına geri döndü. Şırnak'tan gelerek, Güçlükonak ilçesi üzerinden başka illere gitmek isteyen araçlara ise kontrolü bir şekilde izin verildi.

Kalabalık arasından çıkan ve adı öğrenilemeyen bir kadın, güvenlik önlemleri alan polislerin yanına gelerek Kürtçe yaptığı konuşmada, "Vallahi biz birbirimizi öldürsek de birbirimizden kopamayız. Birbirimiz bitiremeyiz. Birbirimizle barış yapalım. Yüzlerce, binlerce, milyonlarca memurunuz var aramızda, bizim sizin aranızda var. Yakında okullar açılıyor. Öğretmenler buraya gelmiyor. Biz birbirimizin kardeşiyiz. Yüzlerce, yüz binlerce erkek ve kızlarımız birbiri ile evlenmişlerdir. Bizim kanımız birbirine karşımış. Biz birbirimizden kopamayız. Biz birbirimizin kardeşliğini istiyoruz. El ele verelim bu topraklara barış getirelim" dedi.

BASINÇLI SU VE BİBER GAZI İLE MÜDAHALE

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden de kalabalık gruplar, Cizre'ye gitmek istedi. İlçe çıkışındaki otogar civarında, zırhlı araçlar ve TOMA'larla güvenlik önlemi alan polis ekipleri, kalabalığın önünü kesti.

Araçların geçişine izin verilmeyeceği yönünde uyarı anonsu yapılması üzerine vatandaşlar, araçlarından inerek İpek Yolu'nda oturma eylemi yaptı. Bir süre oturan kalabalık grup, daha sonra Cizre'ye doğru yürüyüşe geçince polis TOMA'lardan basınçlı su ve biber gazları ile müdahalede bulundu. (Sekvan Küden-Mehmet Selim Yalçın/DHA)

HDP heyeti Cizre'ye yürüyerek gidiyor