Şırnak'ın da suları kirli

Malatya'dan sonra Şırnak'ta da şebeke suyu kirlendi. Malatya'nın aksine Şırnak'taki kirlenme Valilik tarafından 'şehir şebeke suları içilmeyecek durumda' denilerek halka duyuruldu.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Malatya'dan sonra Şırnak'ta da şebeke suyu kirlendi. Malatya'nın aksine Şırnak'taki kirlenme Valilik tarafından 'şehir şebeke suları içilmeyecek durumda' denilerek halka duyuruldu. Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, şebeke suyunun kömür ocaklarının altındaki bir kaynak tarafından karşılandığını belirterek, "Klorlamada titiziz ancak baş edemiyoruz" dedi.
Daha önce Malatya'da ve Ankara'da şebeke suyunun kirlenmesine yönelik ortaya çıkan salgınlarda yetkililerin sessiz kalması ve sorunu kabullenmek istememesine rağmen, Şırnak Valiliği'nin halkı uyarmak amacıyla açıklama yapması takdirle karşılandı. Şırnak Valiliği yazılı bir açıklama yaparak şehir suyunun içilemez durumda olduğunu açıkladı.
Vali Yardımcısı Mümin Öztürk yaptığı açıklamada, "Sağlık Müdürlüğü'nce Diyarbakır Bölge Hıfzıssıhha Müdürlüğü'ne gönderilen şehir şebeke içme suyunun ana depo ve çeşitli noktalarından alınan numunelerle ilgili sonuçları geldi. Rapora göre şehir suyu içilemez durumda. Vatandaşlarımızın ikinci bir bildirime kadar şehir suyunu içmemeleri, mecbur kalınırsa kaynatarak içmeleri gerekmektedir" denildi.
'Paramız yetmiyor'
Belediye Başkanı Ertak ise, Şırnak'ta bu sorununun yeni olmadığını belirterek, "Yıllardan beri vatandaşın en çok sıkıntı yaşadığı sorunlardan birisi su sorunu. Bugüne kadar herhangi bir çözüm geliştirilemedi. Kömür ocaklarının bulunduğu alan, suyun geldiği alan. Düzensiz çalışmalar nedeniyle sular kirleniyor. Daha güvenilir ve temiz bir su kaynağı için ise paramız yetmiyor. Şırnak'a 53 kilometre uzaklıkta Akdereköyü civarında güçlü ve temiz bir kaynağı var. Bu kaynağı, şebeke suyunda kullanmak için 25 trilyon lira kaynağa ihtiyacımız var. Bu parayı temin edemediğimiz için, suyu elimizden geldiğince kontrol altında tutmaya çalışıyoruz" dedi.
İshal salgını yok
İl Sağlık Müdürü Bestami Beyazıt Üte, Şırnak'ta herhangi bir ishal salgınının söz konusu olmadığını savunarak, su için yapılan periyodik ölçümler sırasında alınan numunelerin temiz çıkmaması üzerine halkı uyarma kararının alındığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7650487650480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.