Şırnak'ın dağları toz duman

Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı’ndan kalkan F-16 ve Kobra helikopterler operasyon bölgelerine füze yağdırıyor

DİYARBAKIR - TÜrkiye'nin olası sınır ötesi operasyonu öncesinde, PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlara hava desteği sağlayan F- 16 savaş uçakları ile Kobra helikopterler, Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı’ndan füze yüklü havalanıyor.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde geçen pazar günü PKK’lı teröristlerin askeri birliğe düzenlediği saldırıda 12 askerin şehit düşmesi ve 8 askerin kaçırılması üzerine günlerdir konuşulan sınır ötesi operasyonda geri sayım başladı. Bir yandan Mehmetçiğin sınır ötesi operasyonu için hazırlıklar devam ederken, zaman zaman da Kuzey Irak'daki PKK kampları top atışlarıyla dövülüyor.

Yurt içinde saklanan teröristlerin yakalanması için Şırnak'ın Gabar, Cudi ve Kato dağlarından başlatılan operasyonlar sürerken, savaş uçakları ve helikopterler de hava desteği sağlıyor.

Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda son birkaç gündür yoğun trafik gözleniyor. Daha önce belli saatlerde eğitim uçuşlarının yapıldığı Diyarbakır Üssü'nde konuşlanan F-16 savaş uçakları son günlerde gece gündüz ayrımı olmadan günün her saatinde bomba yüklü olarak havalanıp operasyon bölgelerinde terörist inlerine bomba yağdırıyor. Teröristlerin bulunduğu yelerin koordinatları verilir verilmez havalanan uçaklar ve helikopterler, hedeflere bomba yağdırıp üsse dönüyor. (dha)