Şırnaklı çocuklara eski aşı yapılmış

Şırnaklı çocuklara eski aşı yapılmış
Şırnaklı çocuklara eski aşı yapılmış
Şırnak ve ilçelerinde bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla dağıtılan 5'li karma aşının kullanım tarihinin geçtiği ortaya çıktı.

İDİL - Sağlık görevlilerinin son anda fark edip, tutanakla iade ettiği aşılardan 9 kişiye uygulandığı belirlendi.
Şırnak İl Halk Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü, kent merkezi ve ilçelerdeki bir çok sağlık merkezine 4 Mart günü bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek amacıyla 5'li karma (difteri, tetanoz, asellüler boğmaca, ınaktive çocuk felçi, HIB) aşısı dağıtıldı. Dağıtılan aşılar birçok merkezde çocuklara uygulanırken Cizre 2 No'lu Aile Sağlık Merkezi'ndeki görevliler, aşıların kullanım tarihinin geçtiği fark etti. Bunun üzerine merkezde aşı uygulaması durdurulurken, görevliler aşıları iade edip tutanak tuttu. Tutanakta, şöyle denildi:
"04.03.2013 tarihinde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi tarafından Cizre Toplum Sağlığı Merkezi'ne 150 adet (yüzelli) son kullanma tarihi geçmiş 5'li karma aşısı verilmiştir. 2 No'lu Aile Sağlık Merkezi'ne (ASM) 60 adet bu aşılar teslim edilmiş olup aşıların 05.03.2013 tarihinde son kullanma tarihinin geçtiği fark edilip, 51 adedi geri toplanmış 9 adet aşı ASM personeli tarafından uygulanmıştır. İş bu tutanak tarafımızdan tutanak altına alınmıştır."
Şırnak İl Sağlık Müdürü Dr.Ahmet Barış, aşıların yenileneceğini belirterek, "Aşıların sağlık açısından sakıncası yoktur. Aşıların yapıldığı çocuklar izlenmektedir. Endişelenecek bir durum yoktur. Bir ay sonra tekrar 9 kişiye aşı yapılacaktır.Yapılan aşıların tarihi geçmesi zarar vermez" dedi.
Şırnak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Muhsin Hayyam Elçi, konuyla ilgili idari soruşturma başlattıklarını söyledi. Elçi, "Sağlık Bakanlığı ile temasa geçerek konuyu aktardık. Yapılan aşıların tarihi geçtiği için yararı yoktur, fakat zarar vermemektedir. Aşı yapılan 9 kişi ile görüşülmüştür. Kalan ve tarihi geçmiş bütün aşılar toplanmıştır. Bunlara 1 ay sonra tekrar doğru aşı uygulanacaktır" dedi. (Bayram KAPLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112675011267504

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nereye başka? - redensart

  eh yani, adamlar tarihi geçmiş aşıları herhalde izmir'e, edirne'ye, linçin başkenti trabzon'a, konya'ya , kayseri'ye gönderecek değillerdi herhalde... elbete şırnak'a gönderecekler.. bunun neresi ırkçılık canııım? neresi art niyet? neresi düşmanlık?!.

  Sağlık bakanlığının meşhur alışılagelmiş hataları - bernakirmit

  İnsana verilen değer işte ortada olayı hemen kürt türk olarak ayırmak ta yanlış bir balkış açısı.sağlık bakanlığı bu tür hataları ve sorumsuzluğu her bölgede yapıyor bunun milyonlarca örneği maalesef mevcut arşivlerde.

  kabul edilemez - gazetey

  fırsat bu forsat. sağlık bakanlığının kürtlere yaptığı örtülü ırkcılık örneği. derhal avrupa insan haklarına başvurulsun ve gereği yapılsın. yol haritasında sapılacak hiç bir şey kabul edilemez.

  Turkiyede insan hayati ne kadar ucuzmu$ - Gerçekleri gosteren

  Bu çocuklarimiza bir $ey olursa hukkumet tazminat verir, nasil olsa Turkiyede insanlarin hayati kulanilmi$ bir araba degerindedir, at 5-10 bin TL al insanin canini....