Şırnak'ta altı şehit

10 asker de yaralandı
Şırnak'ta operasyon yürüten askerler, nakil sırasında tuzağa düştü. Taşkonak mevkiinde yola döşenen bomba uzaktan kumandayla patlatıldı, araçta bulunan askerlerden altısı şehit olurken, 10'u da yaralandı.
Araç uçuruma yuvarlandı
Yaralılar Şırnak ve Siirt'te tedavi altına alındı. Aracın patlama nedeniyle uçuruma yuvarlandığı açıklandı. Seçim güvenliği için Diyarbakır'a gelen İçişleri Bakanı Osman Güneş, şehit haberini alınca Siirt'e geçti.

ŞIRNAK - Altı asker, PKK'nın Şırnak'ta yola döşediği bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit oldu. Yaralanan 10 asker helikopterle askeri hastanelere kaldırıldı. Van'da da bir asker, kaza kurşunuyla şehit düştü.
Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi yakınlarında sürdürülen operasyonlarda dün sabah, Siirt 3. Komando Tugayı askerlerini taşıyan askeri araç, Taşkonak mevkiinde PKK'nın yola döşediği bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu uçuruma yuvarlandı. Beş asker olay yerinde şehit olurken, 11 asker yaralandı. Şırnak ve Siirt asker hastanelerine kaldırılan yaralılardan biri daha müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal, Anavatan lideri Erkan Mumcu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a başsağlığı mesajı gönderdi.
Hüzünlü tören
Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı Omurtak Kışlası'na getirilen şehit askerler için bir tören düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay, Vali Hüseyin Avni Mutlu, Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdullah Barutçu, Belediye Başkanı Mervan Gül ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar dev bir Türk bayrağı açarak, 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları atarken, şehitlerin naaşları memleketlerine gönderildi.
İki çocuk babası 34 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Atıf Günkan'ın, Niğde'nin Bor ilçesindeki evinde Başbakan Tayyip Erdoğan'a ve hükümete öfke vardı. Acı haberi, Bingöl'de görevli diğer oğulları astsubay Çelebi Günkan'dan alan Ayşe-Hikmet Günkan çifti yakınları tarafından güçlükle teskin edildi. Yeğeni Burhan Günkan'ın da 1995'te Bingöl'de şehit düştüğünü anlatan 62 yaşındaki acılı baba Hikmet Günkan, tepkisini şöyle dile getirdi:
"Benim çocuğumun hesabını kim verecek? Başbakan Tayyip, yedi askeri. Bu yavrular ne olacak? Başbakan 'Orası yan gelip yatma yeri değil' diyor, biz iki şehit verdik."
28 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Vedat Dayıoğlu'nun şehit olduğu haberini İzmir'de oturan Recep-Zeynep Dayıoğlu'na Ege Ordu Komutanlığı'ndan gelen bir ekip bildirdi. Baba Dayıoğlu, "Karşı çıkmama rağmen uzman çavuş olarak askerliğe devam etmek istedi. Kendisine çok yalvardım. 'Sana yeni bir ev yapalım iş de bulursun' dedim ama uzun süre iş bulamayınca uzman çavuş olarak göreve başladı" diyerek gözyaşı döktü. Sakinleştirici iğnelerle ayakta durabilen anne Zeynep Dayıoğlu'ysa "Sabah içimde bir sıkıntıyla uyandım. Onun nedeni oğlumun şehit haberiymiş" dedi. Vedat-Şengül Dayıoğlu çiftinin yedi ay önce 'Azra' adını verdikleri bir kız çocuğu sahibi olduğu, 10 gün önce de evliliklerinin ikinci yıldönümünü kutladıkları öğrenildi.
Aileleriyle helalleşmişler
Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli Piyade Uzman Çavuş Bayram Bulat'ın anne ve babasıyla, eşi ve iki çocuğunun birlikte oturduğu Konya'nın Doğanhisar'ın Deştiğin beldesindeki evine de acı haberle ateş düştü. 67 yaşındaki Ramazan Bulat oğlunun ölüm haberiyle yıkılırken, eşi Menekşe sinir krizi geçirdi. Oğlunun operasyona çıkmadan önce sabah saatlerinde telefonla evi aradığını söyleyen anne Ümmühan Bulat, son konuşmalarını şöyle anlattı: "Birkaç gün önce ninesi ölmüştü. Onun haberini verdim. Çok üzüldü. Sonra 'Anne birazdan çıkacağım. Hakkını helal et' dedi. 'Hakkım sana bin kat helal olsun oğlum' dedim." Bulat'ın kardeşinin de Edirne Uzunköprü'de uzman çavuş olarak görev yaptığı öğrenildi.
Piyade Çavuş 21 yaşındaki Samet Kırbaş'ın, İstanbul Yenibosna'da oturan ailesi, acı haberle yasa boğuldu. Haberin duyulmasının ardından Kırbaş'ın Yenibosna Zafer Mahallesi Bilgili Sokakta'ki evi, yakınları, arkadaşları ve komşularının akınına uğradı. Kırbaş'ın kalp hastası olan babası İbrahim Kırbaş, annesi Zahide Kırbaş ve üç kız kardeşi sinir krizi geçirdi. Kırbaş'ın 80 gün sonra terhis olacağı, önceki gün telefonla annesi, babası ve kardeşleriyle görüşüp, helallik istediği öğrenildi.
Terhisine üç ay kala şehit düşen 21 yaşındaki Piyade Er Mahir Yıldırım'ın Aydın'ın Umurlu beldesinde yaşayan ailesine acı haberi, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Tire verdi. Baba Yılmaz Yıldırım, kardeşleri Muharrem ve Mürüvvet Yıldırım gözyaşına boğulurken, baygınlık geçiren anne Fatma Sevim Yıldırım, askeri ambulansla Aydın Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Şehit annesi sakinleştirici iğne vurulduktan sonra tekrar eve getirildi.
Piyade Uzman Onbaşı 23 yaşındaki Bekir Çakır'ın Kayseri'nin Karabağ Mahallesi'ndeki evi acı haberle mateme büründü. Eve Türk Bayrağı asılırken, taziye için gelenler "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" sloganı attı. Mahir'in yedi çocuğunun en küçüğü olduğunu anlatan anne Ümmügülsüm Çakır, "Senin askerlik dönüşü, düğününü yapacaktım. Kaderin böyle mi olacaktı?" diye ağıtlar yaktı.
Bir şehit de Van'da
Van'ın Özalp ilçesinde bulunan Harabekışla 6. Hudut Takım Komutanlığı'nda görevli tankçı er 21 yaşındaki Ökkeş Onaylı, önceki akşam sınır bölgesinde görev sırasında bir arkadaşının tüfeğinden çıkan kaza kurşunuyla yaşamını yitirdi.