Şırnak'ta BDP'lilerden 'duvar' protestosu

Şırnak'ta BDP'lilerden 'duvar' protestosu
Şırnak'ta BDP'lilerden 'duvar' protestosu
Şırnak'ta toplanan yaklaşık 300 kadar BDP'li, Nusaybin İlçesi'nde Suriye sınırına duvar inşaatını protesto etti. BDP İl Başkanı Baki Katar, duvarı yıkmak için 7 Kasım tarihinde Nusaybin'e gideceklerini söyledi.

ŞIRNAK - BDP il binası önünde toplanan partililer, sloganlarla Gazi Caddesi'nden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi. 'Utanç duvarına karşı direnişteyiz' pankartı açan partililere hitap eden BDP İl Başkanı Baki Katar, şunları söyledi:

" Ortadoğu halklarının bir arada yaşayabileceği bir sürecin inşası çabası güdülürken, buna zemin hazırlama çabası ortaya konulurken, hemen yanı başımızda Rojava'da, sınırda adeta Berlin utanç duvarı gibi bir utanç duvarı inşa ediliyor. Bunu bütün dünya bilinmelidir ki sınırda örülen duvar, Kürtlerin kaderi üzerine inşa edilecek bir duvardır. Suriye sınırına inşa edilmek istenen duvara biz müsaade etmeyeceğiz, yıkacağız, yıktıracağız."

BDP İl Başkanı Baki Katar, Nusaybin Belediye Başkanı BDP'li Ayşe Gökkan'ın sınırda ölüm orucu ve oturma eylemini sürdürdüğünü hatırlattı. Bu konuşmanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan BDP'liler daha sonra dağıldı.

DHA - Ebubekir KARATOPRAK


  http://www.radikal.com.tr/115874911587493

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Duvarla bir ulkeyi bolerseniz, bir gun gelir YIKILIR, 1089 Berlin misali.... - yet

  Duvar ormenin kime ne faydasi olduysa,Turkiye`yede ayni fayyda saglar.. Gun gelir yikilir. Gezi ilericileri NEREDESINIZ... NEREDESINIZ TURKIYE AYDIN-ILERICI ve HATTA DEMOKRATLARI.. Unutmadan Nazim gibi "viz gelir" duvariniz diyecek, onbinleri ayaga kaldirip, arkasindan hapisanelerin kapilarini ardina kadar acmak degilse amac: YOL YAKINKEN VAZGECIN EFENDILER... Saygi-selamlar.

  Şırnak'ta BDP'lilerden duvar hk. - runekson

  Bölgede Türkiye ve suriye diye iki devlet mevcut,eğer suriye ortadan kalkar suriye topraklarını da Türkiyeye verirlerse o zaman sınırların bir anlamı kalmaz,ancak şimdi ortadaki gerçek iki devlet var ortada,bütün bunlara rağmen sınırları ortadan kaldıralım gibi bir anlayış gerçeklere uymuyor,bu cahil insanların provoke edilerek bu işlere sürüklenmesinin esas sorumlusu bu cahil halkı kışkırtan perde arkası insanlardır,bölge de aklı selim insanların devreye girerek bu cahil insanları uyandırmaları gerektiğini düşünüyoruz.

  Kim ne yaparsa kendine yapar. - karçiçekleri

  Dünyada örülen utanç duvarları kalmadı. Bizimkilerde utanç içinde boğulmak niyetindeler. Şu iyi biline ki; Nasıl Barzani'ye muhtaç kaldıysak, gelecekte de Rojava'ya muhtaç olacağımız günler çok yakın. Ama öyle bir yüz getirelim ki başını öne eğmeden, kin beslediğimiz o yüzlere bakabilsin.