Şırnak'ta bir polis iki avukata ateş açtı

Şırnak'ta bir polis iki avukata ateş açtı
Şırnak'ta bir polis iki avukata ateş açtı
Avukatlara ateş açan polis tutuklanırken Şırnak Barosu öfkeli: Şans eseri ölümden döndüler

 

Ebubekir KARATOPRAK

ŞIRNAK - Şırnak Barosu avukatlarından Serhat Kadirhan, alkollü araç kullanan meslektaşı Hüseyin Cihan'la birlikte götürüldükleri Şehit Mehmet İşler Polis Merkezi'nde çıkan arbedede, polis memuru B.Ö.'nün üzerlerine ateş ettiğini ileri sürdü. Kuryunların şans eseri isabet etmemesiyle ölümden döndüklerini söyleyen avukat Kadirhan, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Polis memuru tutuklandı.

Şırnak Barosu avukatlarından Hüseyin Cihan, iddiaya göre dün gece yarısı kent merkezinde alkollü olarak araç kullanırken, denetim yapan trafik polisleri tarafından durduruldu. Polise kimlik vermeyen ve polis merkezine gitmeyi reddeden Hüseyin Cihan, telefon ederek meslektaşı Serhat Kadirhan’ı çağırdı.

Avukat Serhat Kadirhan’ın olay yerine gelmesiyle iki avukat polisler eşliğinde Şehit Mehmet İşler Polis Merkezi’ne götürüldü. Polis merkezinin önünde avukatlar ile polisler arasında tartışmanın ardından çıkan arbede sırasında iddiaya göre görevli polis memuru B.Ö. tarafından silahla ateş açıldı. Avukat Serhat Kadirhan, kendilerinin hedef seçilerek ateş edildiğini, kurşunların başlarının üzerinden geçtiğini öne sürdü. Avukat Kadirhan'ın suç duyurusunda bulunmasının ardından suçlanan polis memuru hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

BARO, BASIN TOPLANTISI

Şırnak Barosu Başkan Yardımcısı İdris Tanış, avukatlar Hüseyin Cihan ve Serhat Kadirhan ile düzenlediği basın toplantısında, iki avukatın püzerine ateş açıldığı, şans eseri ölümden döndükleri iddiasını yineledi.

“Vatandaşın can ve malını korumakla görevlendirilen bir polis memurunun fütursuzca karakolun içinde böyle bir eyleme girişmesini savunulur hiçbir gerekçesi olmadığını belirtmekle, olayı nefretle kınıyoruz” diyen avukat Tanış, “Eylemi gerçekleştiren polis memurun görevden alınması ve sorgusu ile birlikte tutuklanması hukuk devletin gereğidir. Ayrıca kovuşturma sırasında da bu polis memurunun hak ettiği en ağır cezaya mahkum edilmesi için olayın müdahili ve takipçisi olacağımızı şimdiden ilan ediyoruz” diye konuştu.

AVUKATLAR OLAYI ANLATTI

Avukat Serhat Kadirhan da meslektaşı Hüseyin Cihan’la gittikleri polis merkezinde olanları anlattı. Polis merkezinde bir polisin avukat Cihan'a hitaben “Hani gelmeyecektin, birazdan göreceksin” dediğini öne süren avukat Kadirhan, olayı şöyle anlattı:

“Ben olaya müdahale ederek, bu şekilde davranamayacağını ve sicil numarasını istedim. Vermeyince polis merkezi önünde kısa süreli arbede yaşandı. Bu sırada polis memuru silahına davranıp ateş etmeye başladı. Daha sonra silahını bizim üzerimize çevirip ateşledi. Kurşunlar başımızın üzerinden geçti. Bu sırada diğer polis memurları onu durdurmaya çalışıyordu. Direkt bizi hedef alarak ateş ettiğini düşünüyorum” dedi.

Görevli trafik polisleriyle tartışmaya giren avukat Hüseyin Cihan ise, olayın meslektaşının anlattığı gibi geliştiğini söyleyerek, “Zaten gereken işlemleri başlattık ve polis memurundan şikayetçi olduk” dedi.  Avukatların üzerine ateş ettiği iddia edilen polis memuru B.Ö., ifadesi alındıktan sonra akşam saatlerinde tutuklandı. (dha)