Şırnak'ta çekilen PKK'lıları izlemek için çadırlar kuruldu

Şırnak'ta çekilen PKK'lıları izlemek için çadırlar kuruldu
Şırnak'ta çekilen PKK'lıları izlemek için çadırlar kuruldu
Cudi Dağı'nda, PKK'lıların çekilme sürecini izlemek için çadırlar kurdu. BDP'li Aydoğan ise bir açıklama yaparak "Çekilen PKK'lıları Türkiye'de siyaset yapmaya bekliyoruz. Gidişiniz kadar dönüşünüz de muhteşem olsun" dedi.

ŞIRNAK - Şırnak'ın Balveren Beldesi'nde Cudi Dağı ile Bestler-Dereler Bölgesi'nin kesiştiği bölgede BDP ile Demokratik Kadın Hareketi (DÖKH) üyesi kadınlar PKK 'lıların Türkiye 'den çekilme sürecini izlemek için çadırlar kurdu. İlk gün yaklaşık 200 kadının bulunduğu bölgede, kadınların bir ay boyuncu dönüşümlü olarak nöbet tutacağı belirtildi.

Şırnak DÖKH bileşenleri adına açıklama yapan Zeynep Kayaş, "Nöbet çadırı kurarak 1999'daki geri çekilme sürecinde yaşanan kayıpların tekrar etmemesi ve dönemin sağlıklı ilerlemesi için kendimizi gözlemci ve izlemci müzakereciler olarak kamuoyunu deklare ediyoruz. Bu günden itibaren devletin operasyon güçlerini izlemeye alıyoruz" dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 1999 yılındaki geri çekilme sırasında, 500'ün üzerinde PKK'lının öldürüldüğünü söyledi. Aydoğan, şöyle dedi:

"Bu süreçte bulundukları ortamdan ayrılmak için yola çıkan PKK'lıların 1999'daki akıbete uğramamasını istiyoruz. O nedenle buradayız. O nedenle bu çekilme sürecini kadınlar olarak adım adım izlemeye çalışacağız. Biz kadınlar olarak şunu çok iyi biliyoruz, eğer geri çekilmede bir sıkıntı, bir problem yaşanırsa, geçmişi çok aşacak yeni çatışmalı bir süreç başlayacaktır. Ebetteki bu yeni başlayacak çatışmalı süreçte en çok biz kadınları etkileyecektir. Çünkü savaştan en fazla zarar gören çocuklarımızın yaşamını yitirmesine yüreği yanan biz kadınlarız, analarız. Savaşın çatışmaların en ağır yükünü çeken biz kadınlarız. Tacize, tecavüze uğrayan, göçlerle metropollerde en ağır en zor koşullarda yaşamak zorunda kalan biz kadınlarız. O nedenle bu geri çekilmesinin, barışa ve çözüm sürecine katkı sunmak amacıyla sunulan bu fırsatın en iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünen, isteyen, arzu eden, bir çaba, mücadele içerisinde bulunması gereken, bunu isteyen kadınlar biziz. O nedenle en az bir ay burada bu çadırda bu bölgedeki PKK'lıların alanlarından dışarıya çıkış faaliyetlerini biz kadınlar olarak izleyeceğiz, gözleyeceğiz."

DÖNÜŞÜNÜZ DE MUHTEŞEM OLSUN
Aydoğan, PKK'lıların geri çekilmesi sırasında provokasyon ya da gelişebilecek bir farklı durum olması halinde kadınlar olarak sürecin içinde olacaklarını söyledi. Aydoğan, "Müdahale edeceğiz. Sürecin sağlıklı yürümesi için bu eylemimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ben bir kez daha alanlarından ayrılan ve özgürlük yürüyüşüne, bu çözüm yürüyüşüne başlayan gerillalarımıza yolunuz açık olsun diyorum. Sağ salim gidin diyorum. Sizleri Türkiye'de demokratik siyaset yapmak üzere bekliyoruz diyorum. Gidişiniz kadar dönüşünüz de muhteşem olsun diyorum. Bütün annelerin gözü kulağı sizlerdedir. Sizlerin sağ salim Kandil'e ulaşmanızdadır. Ve Kürt sorunun daha sonra tamamen çözülmesiyle sizin silahlarınız bırakıp, Türkiye'ye silahlarınız bırakıp dönmenizdedir. Demokratik siyasete katılmanızdadır. Ve kadınlar olarak özlemimizi dileğimizi belirtmek istiyoruz. Bu görkemli mücadele, görkemli bir şekilde elbette sonuçlanacaktır. Ama bunun sonuçlanmasının tek bir koşulu var. O da Öcalan'ın, PKK'lılarla birlikte özgürleşip Türkiye'ye gelmesidir. Amed'e gelmesidir. Amed'e Dağkapı Meydanı'nda hep birlikte, bir arada olmamızdır. Gerçek çözümün yolu budur. Gerçek barışın yolu budur, biz kadınlar açısından. Biz hepimiz o günün özlemi içerisindeyiz. O günde, o muhteşem günde Amed, Dağkapı Meydanı'nda Kürt halkının evlatlarıyla ve önderliğiyle buluşmak üzere diyorum" dedi.

Konuşmaların ardından çadırlarda nöbet tutacak kadınlar, halaylar çekti.

DHA - Ebubekir KARATOPRAK


  http://www.radikal.com.tr/113344211334424

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suc isliyorlar.. - IstNyIst

  Bu memleket ABD tarafindan kurulan Demokrat partiyi, ANAP'i gordu ve bugun yerlerinde iz yok. Eskiyanin elini kolunu salliyarak guvenlik guclerinin onunden gecmesini izleyen guvenlik gorevlisi, eskiyayi tutuklamiyarak suc isliyor.

  ŞİMDİ DEMOKRATİKLEŞMENİN YÜRÜYÜŞ ZAMANIDIR. - pispor

  Kürt Gerillaları Ortadoğu’da her türlü kötülüğü, çirkinliği cehennemin dibine göndermek için mücadele ettiler. Şimdi de her türlü kötülüğü ve çirkinliği cehennemin dibine göndermek için demokratik çözüm yürüyüşü yapıyorlar. Kürt sorunu mitolojideki kötülük tanrılarının Ortadoğu halklarına verdiği bir ceza gibidir. Başta Türkler olmak üzere Türkiye halklarına da verilen bir cezadır. Türkiye ne çekmişse Kürtler üzerinde uyguladığı inkarcılık ve asimilasyonun yarattığı Kürt sorununun ortaya çıkardığı olumsuzluklardan çekmiştir. Gerilla Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için yürüttüğü mücadeleyle sorunun çözümünü sağlamanın koşullarını yaratarak bu kötülüklere ve çirkinliklere son vermenin fırsatını yaratmıştır. Kürt Halk Önderi sayın Öcalan’ın demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesi bu temelde gerçekleşmiştir

  Rüya - Amedia

  iki yıl kadar önce rüyamda Üç gerillanın Kürd halkının arasına girmiş bir halk sarmalı içinde seviniyorlar ve ne yapacakalrını şaşırmışlardı Halk ise Gerillaya bir kurtarıcı bir kahraman edasıyla yaklaşım sergiliyor bende bir tanesine sımsıkı sarılmıştım. Kahraman ve kurtarıcı çünkü rüyamda KÜRDLER ÖZGÜRDÜ artık......

  Muhteşem Gidiş - ibretnüma

  Örgüt "çekiliyor" diyor aynı zamanda muhteşem sıfatını iliştirmeye çalışıyor. Muhteşem yenilgi gibi bir ifadeyi kullanabiliriz demektir bundan sonra.