Şırnak'ta cenazeye yapılan işkencenin videosu da ortaya çıktı

Şırnak'ta cenazeye yapılan işkencenin videosu da ortaya çıktı
Şırnak'ta cenazeye yapılan işkencenin videosu da ortaya çıktı
Sosyal medyada önceki günden itibaren yayılan ve çatışmada öldürüldüğü öne sürülen bir kişiyi zırhlı bir aracın arkasında sürüklenirken gösteren ve büyük tepki çeken fotoğraf için 'montaj' iddiaları gelmişti. HDP milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderi Hacı Birlik'e ait olduğu anlaşılan cenazenin, sürüklendiği aracın içinden çekilmiş bir video kaydı da ortaya çıktı.

RADİKAL – Türkiye , cumartesi gece yarısından beri korkunç bir görüntüyü tartışıyor. Şırnak’ta polisle girdiği çatışmada öldürüldüğü öne sürülen bir kişinin cenazesinin, zırhlı bir aracın arkasına bağlanmış sürüklenirken görüldüğü bir görüntü bu. İlk olarak cumartesi gecesi sosyal medyada yayınlanan bir fotoğrafla başlayan tartışmalar, dün gün boyu sürdü. Fotoğrafa yönelik tepkiler artarken, görüntünün “fotoğraf hilesiyle üretildiğini” ya da cenaze sürüklemenin “tuzaklanmış bomba ihtimaline karşı rutin bir uygulama olduğu”nu öne sürenler oldu, bu yönde bazı haberler yayınlandı. Ancak dün akşam saatlerinde tüm tartışmalara son verecek video görüntüsü de sosyal medya aracılığıyla yayılmaya başladı. Bu korkunç videonun yayınlanması ve yayılmasından bir süre sonra Başbakan Davutoğlu da bir açıklama yaparak ‘olayla ilgili idari ve hukuki soruşturma talimatı’ verdiklerini söyledi.

O FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ

Bir süredir çatışmaların devam ettiği Şırnak’ta çekilen bu fotoğraf, ilk olarak "JITEM" (@J_I_T_E_M) rumuzunu kullanan bir Twitter kullanıcısı tarafından pazar günü sabaha karşı saatlerinde yayınlandı. "JITEM" hesabı fotoğrafı, "Ben Askerime, Polisime leş taşıtmam... Birazdan bu leşin canlıyken ki videosunu da paylaşacağız" mesajıyla birlikte yayınladı. Ve elbette bu mesaj hemen büyük yankı uyandırdı.

Kısa bir süre sonra, cenazesi sürüklenen kişinin HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik olduğu ortaya çıktı.

Pazar sabah saatlerinde bu kez HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aynı fotoğrafı kendi twitter hesabından paylaştı. Demirtaş’ın, "Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak'ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü" yazarak paylaştığı mesajın ardından tartışmalar hararetlendi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı fotoğrafta görünenlere büyük tepki gösterirken, “görüntülerin montaj olduğu” iddiaları da öne sürüldü. Bazı gazetelerde, cenaze sürüklemenin “tuzaklanmış bomba ihtimaline karşı rutin bir uygulama olduğu” yönünde haberler bile çıktı.

Selahattin Demirtaş twitterda bu fotoğrafı paylaştı ve...

Ancak akşam saatlerinde yayınlanan video bütün bu tartışmaları sona erdirdi. Yarım dakika süren bu video kayıtta, Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin sürüklenişi, cenazenin bağlandığı zırhlı aracın arkasından, tküm 'montaj' tartışmalarına son verecek şekilde görünüyordu. Aracın içindeki güvenlik güçleri tarafından çekildiği anlaşılan videoda, kaydı alanların küfürlü konuşmaları da duyuluyordu.

Bu korkunç görüntüler büyük tepkiye yol açtı. Öyle ki bir süre sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu da kişisel Facebook hesabı aracılığıyla bir duyuru yayınlayarak, “Görüntüleri tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olayla ilgili hukuki ve idari soruşturma için gerekli talimatlar verilmiştir” diye yazdı.

İKİ MÜFETTİŞ ŞIRNAK'A GİTTİ

Bu arada İçişleri Bakanı Selami Altınok da, iki müfettişi Şırnak'a gönderdiklerini belirterek, "Olay gerçekse tasvip edilmesi mümkün değil" dedi. Altınok, "Hiç kimsenin hukuk devleti sınırları içerisinde yapmış olduğumuz mücadeleye zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

(Radikal'in Notu: Videoyu, dehşet verici görüntüler ile küfürlü ve provokatif konuşmalar içerdiği için yayınlamıyoruz.)

Davutoğlu: O görüntüler için hukuki ve idari soruşturma talimatı verildi

İçişleri'nden zırhlı araçla sürüklenen cenaze için soruşturma