Şırnak'ta 'emre itaatsizlik'ten tutuklanan iki subay tahliye edildi

Şırnak'ta 'emre itaatsizlik'ten tutuklanan iki subay tahliye edildi
Şırnak'ta 'emre itaatsizlik'ten tutuklanan iki subay tahliye edildi
Şırnak'ta tugay komutanından gelen operasyona çıkın emrini 'Gece riskli, çok kayıp veririz' diye reddettikleri gerekçesiyle 'emre itaatsizlik' suçlaması ile tutuklanan iki subay itiraz üzerine tahliye edildi. Subaylar görev yerlerine gönderildi.

Şırnak’ta ‘emre itaatsizlik’ suçlaması ile tutuklanan iki subay için yapılan itirazı değerlendiren askeri mahkeme dün iki subay için tahliye kararı verdi. Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli Jandarma Üsteğmen F.M. Yüzbaşı Ü.V.A  üstlerinden gelen operasyon emrine 'Gece riskli, çok kayıp veririz’ diye reddettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılıp 16 Ekim günü Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından 'Büyük zarar veren emre itaatsizlikte ısrar' suçlamasıyla tutuklanmış ve Diyarbakır Askeri Cezaevi'ne konulmuştu. 

'Çok kayıp veririz' diye gece arama yaptırmayan iki komutana hapis

İki subay, askeri savcılık ve mahkeme sürecinde yaptıkları savunmada, kendilerinden yapılması istenen arazi arama tarama faaliyetini yapmaları durumunda çok sayıda askerin yaşamını yitirebileceği vurguladı. İki subayın tutuklanmasından sonra Üsteğmen F.M. adına itiraz başvurusu yapıldı. Başvuruyu Van Jandarma Kolordu Askeri Mahkemesi değerlendirdi. Askeri mahkeme dün aldığı kararla iki subayı tahliye etti. İki subay görev yaptıkları bölgeye döndü. Haklarındaki soruşturmanın ise devam edeceği öğrenildi.