Şırnak'ta PKK'ya Kürtçe protesto

Türkiye, İstanbul'dan Şırnak'a, yedi şehidini askeri törenlerle uğurladı. Tunceli'de PKK'nın karakol baskınında şehit olan erlerin acısı yürekleri dağlarken, Şırnak'tan anlamlı bir slogan yükseldi: 'Türk-Kürt kardeş, ayrım yapan kalleş'.

İSTANBUL - Türkiye, İstanbul'dan Şırnak'a, yedi şehidini askeri törenlerle uğurladı. Tunceli'de PKK'nın karakol baskınında şehit olan erlerin acısı yürekleri dağlarken, Şırnak'tan anlamlı bir slogan yükseldi: 'Türk-Kürt kardeş, ayrım yapan kalleş'.
Burhan, Şırnak'ta: Memleketi Şırnak'a, Türk bayrağına sarılı tabutta dönen Burhan Yalçın'ın cenaze töreni önceki gece yapıldı. Törene Vali Selahattin Aparı, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz, Şırnak Belediye Başkanı DTP'li Ahmet Ertak, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Habib Doğar ile yaklaşık 2 bin Şırnaklı katıldı.
Zabıta müdürü baba Yusuf Yalçın gözyaşlarına boğulurken anne Zeynep Yalçın, Kürtçe ağıtlar yaktı. Kalabalık, Geylani Camii'ndeki cenaze namazının ardından Türk bayrakları açtı, 'Şırnak PKK'ya mezar olacak', 'Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir' sloganları attı. Bir grup genç de Kürtçe olarak, "PKK'dan bunun hesabı sorulacak" diye bağırdı.
Eyüp, Kayseri'de: Eyüp Yabangülü, son yolculuğuna dün memleketi Kayseri'de yaklaşık 5 bin kişilik bir törenle uğurlandı. İki ay sonra evlenmeye hazırlanan Yabangülü, Alamettin beldesinde toprağa verilirken, şehit yakınları, Başbakan Tayyip Erdoğan ile törene katılmayan milletvekillerine tepki gösterdi.
İlhan ve Erdem, İzmir'de: İzmir'in iki şehidinden İlhan Sağlam, Kemalpaşa'da toprağa verildi. Törene binlerce kişinin yanı sıra İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık da katıldı. Orgeneral Sarıışık, anne Kısmet Sağlam'ın "Onun intikamını siz alacaksınız" sözlerine, "Alacağız" diye karşılık verdi. Bir kardeşi de 12 yıl önce trafik kazasında ölen İlhan Sağlam, Cennet Bahçesi Mezarlığı'nda toprağa verildi. CHP'li milletvekillerinin katıldığı törene bazı partiler çelenk gönderirken, AKP'nin göndermemesi tepki yarattı.
İkiz kardeşiyle birlikte askerlik yaparken şehit düşen Erdem Erkaçtı ise Bayındır'dan uğurlandı. Şehidin ikiz kardeşi Erden Erkaçtı, diğer kardeşleriyle birlikte tabutun başında yerini aldı. Erden Erkaçtı, "O gün Çemişgezek kırsalında iki terörist öldürmüştük. Bize saldıracakları yönünde bilgi almıştık. Ancak bize saldıramayınca, ikizimin görev yaptığı karakola saldırmışlar. Tezkeremi verseler dahi ben de ikizimin şehit olduğu karakola gidip nöbet tutacağım" dedi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı cenazede, 'Gavur İzmir aslanına ağlıyor' ve 'Askerlik yan gelip yatma yeri değil, Meclis uyuma' pankartları dikkat çekti.
Eraslan, Amasya'da: Yeni evli Eraslan Güngör, Amasya'da toprağa verildi. Merkez Keçili Köyü'nde, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılımıyla düzenlenen törende, şehit erin babası Rıza, annesi Yadigar ve kardeşleri ayakta güçlükle dururken, eşi Yeter "Kuzum seni nereye götürüyorlar" diye ağladı.
Emrah, İstanbul'da: Emrah Kayadelen için Selimiye Camii'nde kılınan cenaze namazına Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın yanı sıra çok sayıda askeri yetkili katıldı. Baba Murat Kayadelen başsağlığı dileklerini 'Vatan sağ olsun' diyerek kabul etti. Şehit erin arkadaşları 'Kınıyoruz' yazılı tişörtler giyerek PKK aleyhine sloganlar attı. Bir asker ailesi de "Evlatlarımız ölüyor, siz koltuk derdindesiniz" diyerek, törene katılan siyasilere sitem etti.
Mustafa, Balıkesir'de: Mustafa Aslan'ın cenazesi Balıkesir'in Gönen ilçesini gözyaşına boğdu. Törene yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Cenaze namazı kılınacağı sırada kadınlar uzaklaştırıldı. Aslan'ın kız kardeşi Sibel Aslan'ı da avludan çıkarmak isteyen yakınlarına, baba İsmail Aslan müdahale etti. İsmail Aslan, kızıyla saf tutarak oğlunun cenaze namazını kıldı.
Şehitlik'te protokol taziyeleri kabul ederken, Eren D., Başbakan Tayyip Erdoğan aleyhine slogan atmaya başladı. AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'e, "Sen bunlarla dört yıl nasıl birlikte oldun?" diyen Eren D., gözaltına alındı. (dha, aa, Radikal)