Şırnak'ta polis aracıyla sürükleme fotoğrafı için barodan suç duyurusu

Şırnak'ta polis aracıyla sürükleme fotoğrafı için barodan suç duyurusu
Şırnak'ta polis aracıyla sürükleme fotoğrafı için barodan suç duyurusu
Şırnak'ta polis aracıyla sürükleme fotoğrafı için suç duyurusunda bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, sorumlular hakkında kamu davası açılması gerektiğini söyledi. Türkiye Barolar Birliği de, suç işlendiğini belirterek, "Derhal etkin şekilde yürütülecek adli ve idari soruşturmaların açılması gereklidir. Bu soruşturmaların hukuk dışı gerekçelerle engellenmesi mutlaka önlenmelidir" çağrısında bulundu. Şırnak Barosu da olayı yargıya taşıdı.

RADİKAL - Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Şırnak'ta cumartesi günü çıkan olaylarda ölen Hacı Lokman Birlik'in cenazesinin zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenmesi ve fotoğrafının yayınlanması ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Baro Başkanı Tahir Elçi, PKK 'lı olduğu öne sürülen Hacı Lokman Birlik'in cenazesinin zırhlı araca bağlanarak sürüklenmesi olayı ile ilgili olarak Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Yapılanın suç olduğunu belirten Elçi, dilekçesinde, "Hacı Lokman Birlik adlı kişinin cesedinin boynuna iple bağlamak suretiyle zırhlı bir araçla yerde sürüklenmesi, cenazeye işkence ve saygısızlık yaparak bu durumu fotoğraf ve kamera kaydına alıp yayınlayan görevliler hakkında gerekli soruşturma işlemlerinin yapılarak kamu davası açılmasını talep ediyorum" dedi.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ: VİCDANLARI SIZLATTI

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı da, söz konusu olay nedeniyle yetkilileri harekete geçmeye çağırdı. TBB, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

Şırnak'ta, eldeki fotoğrafa göre polis aracı olduğu anlaşılan bir araca bağlanıp sürüklenen cansız insan bedenine ilişkin görüntüler hepimizi derinden sarsmıştır. Bu görüntüler doğru ise; yapılan, görevi kötüye kullanma (TCK 257) ve ölüye hakaret (TCK 130) suçlarına vücut vermektedir.

Terör örgütüne halk nezdinde taban kazandırmaya ve terörle mücadeleye büyük zarar vermeye elverişli bu suçların hükümet tarafından kınanması hiçbir şekilde yeterli değildir. Derhal etkin şekilde yürütülecek adli ve idari soruşturmaların açılması gereklidir. Bu soruşturmaların hukuk dışı gerekçelerle engellenmesi mutlaka önlenmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bu vahşet görüntüsü hem vicdanları sızlatmış hem ülkenin itibarını sarsmış hem de terörle mücadeleye zarar vermiştir. Hiçbir gerekçe insan haklarını ayaklar altına alan bu suçların sorumlularının hak ettikleri ceza ile cezalandırılmalarına engel olmamalıdır.

Bu vahim olayın takibi için Başkanlığımızca Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezimiz görevlendirilmiştir.

ŞIRNAK BAROSU: TOPLUMSAL HUZURU HEDEF ALIYOR

Şırnak Barosu tarafından da, ‘işkence ve pek fena muamele etmek suretiyle adam öldürmek, cenazeye hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, görevi kötüye kullanma ve ölünün hatırasına hakaret’ suçlarından Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapıldı.

Kamu davası açılması için savcılığa başvurduklarını söyleyen Baro Başkanı Nuşerivan Elçi, “Anlaşılan o ki video polis tarafından çekilip paylaşılmış. Bu durum kolluk güçlerinin pervasızlığını göstermektir. Hacı Birlik’in cenazesinin sokaklarda sürüklenmesi kolluk güçlerinin adli ve idari soruşturmalardan çekinmeyip pervasızca hareket ettiklerini göstermektedir. Bölgedeki uygulamaların kolluk yöntemiyle yapıldığı gösterir. Bu durumun devam etmesi durumunda ülkenin felakete sürükleneceği kanaatindeyiz. Aklı selimi ön planda tutarak çatışmalar derhal sonlandırılmalı" dedi.

Suç duyurusu dilekçesinde Hacı Birlik’le ilgili şu ifadeler kullanıldı: "… izah etmeye çalıştığımız vakalar fotoğraf ve video görüntülerine dayanan ciddi ve vahim olaylar olup bunu gerçekleştirenlerin görev ve rütbeleri ne olursa olsun toplumsal barış ve huzurumuzu hedef aldıkları, halkın arasında korku, panik ve düşmanlık yaratmaya çalıştıkları açıkça ortadadır. Bağımsız ve tarafsız yargı organları tarafından yeterli ve etkin soruşturulmadıkları sürece de bu amaçlarına ulaşmaları kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle Cumhuriyet Savcılarının, bağımsız mahkemelerin bu konuda yeterli ve etkin soruşturma yürüterek, sorumluları cezalandırılmaları için adaletin önüne çıkaracaklarına inanıyoruz.’’
İDRİS EMEN/Felat BOZARSLAN-DHA