Şırnak'ta toplu mezar aranacak

Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı, 38 köylünün ölümüyle ilgili iddialar için 10 yıl sonra Şırnak'ta keşif yapılmasını istedi. 26 Mart 1994'te Gabar Dağı'nda PKK'ye karşı yapılan operasyonlarda meydana gelen ölümlere dair dosya...

DİYARBAKIR - Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı, 38 köylünün ölümüyle ilgili iddialar için 10 yıl sonra Şırnak'ta keşif yapılmasını istedi. 26 Mart 1994'te Gabar Dağı'nda PKK'ye karşı yapılan operasyonlarda meydana gelen ölümlere dair dosya, tutanaklara göre köylüler PKK saldırısında öldüğü için 10 yıldır faili meçhul dosya olarak bekliyordu. Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Haki Çeliker ise 24 Ekim 2004'te görevsizlik kararı verip dosyayı Şırnak Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi ve ileride Türkiye'nin karşısına sorun olarak çıkmaması için, iddiaların 'ivedilikle' açıklığa kavuşturulmasını istedi.
Köylülerin avukatı Tahir Elçi, "Koçağılı Köyü'nde ölen 13 köylü otopsiyle defnedildi. Kuşkonar'da ölen 25 kişi ise can güvenlikleri olmadığı için yakınlarınca bir çukura topluca gömüldü, sonra köy boşaltıldı" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/8472118472110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.