Şırnak'tan Avrupa'ya göç eden Yezidiler geri dönüyor

Şırnak'tan Avrupa'ya göç eden Yezidiler geri dönüyor
Şırnak'tan Avrupa'ya göç eden Yezidiler geri dönüyor

Arşiv fotoğrafı

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Mağara Köyü'nden, bölgedeki terör ve şiddet olayları nedeniyle Avrupa'ya göç eden Yezidiler, 28 yıl sonra anavatanlarına dönüş kararı aldı.

MİDYAT – Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Mağara Köyü'nden, bölgedeki terör ve şiddet olayları nedeniyle Avrupa 'ya göç eden Yezidiler, 28 yıl sonra anavatanlarına dönüş kararı aldı. Almanya'da yaşayan Yezidilerin oluşturduğu 10 kişilik komisyon, Mardin'in Midyat ilçesi yakınlarındaki Mağara Köyü'ne gelerek incelemelerde bulundu.

Midyat'a 25 kilometre mesafede bulunan Mağara Köyü'nden bölgedeki çatışmalı ortam nedeniyle 1985 yılında Almanya'ya göç eden Yezidiler, 28 yıl sonra köylerine dönmek için çalışma başlattı. Merkezi Almanya'da bulunan Kivah (Mağara) Köyü Kalkındırma Derneği öncülüğünde oluşturulan 10 kişilik komisyon, Mağara Köyü'ne gelerek incelemelerde bulundu. Harabeye dönen evlerin, mabetlerin restorasyon, bakım ve onarımı için zarar tespiti yapan komisyon üyeleri, köye elektrik hattının bağlanması, su şebekesinin döşenmesi ve altyapı çalışmalarına başlanması amacıyla Şırnak Valiliği ve İdil Kaymakamlığı'na başvurdu.


'TOPRAĞI ÖPMEK İSTEDİM'
Almanya'nın Bremen kentine 1985 yılında göç ettiğini belirten 58 yaşındaki Nurettin Genç, o tarihte köyde 92 hane olduklarını, ancak bu sayının Avrupa'da 450'ye çıktığını belirterek, "Başlayan çözüm süreci bizlere umut verdi ve biz de bu sebeple köyümüze geri dönme kararı aldık. Göç ettiğim tarihten bu yana ilk kez köyüme geliyorum. Aradan tam 28 yıl geçti. Gerçekten çok heyecanlıyım. Toprağı gördüğümde öpmek istedim. Tabii ki köye dönüş insanı heyecanlandırıyor" dedi.


'KESİN DÖNÜŞ KARARIMIZ VAR'
Köylerine dönmek için 10 kişilik komisyon oluşturduklarını belirten Osman Akbulut da şunları söyledi:
"Komisyonda görev alan arkadaşlarla köyde ilk incelemelerimizi yapıyoruz. Zarar ve ziyan tespitinde bulunuyoruz. Daha sonra evlerimizi, mabetlerimizi tekrar onaracağız. Birçok eksiklikleri var, bunu gördük. Ayrıca köyümüzün altyapı, elektrik ve su şebekesine de ihtiyacı var. Valilik ve kaymakamlığa bu sorunlarımızı anlattık. Onlardan köyümüzdeki bu eksikleri tamamlamalarını bekliyoruz. Köyümüze kesin dönüş kararımız var. Bu kesin dönüş yavaş yavaş olur. Birden olmaz, çünkü köyümüzde şu an ne su var, ne de elektrik hattı var. Evlerimiz harabeye dönmüş durumda. Geri dönüş kararımızı biz civar köylerimizde yaşayan insanlara da duyurduk. Onların da bize sahip çıkmasını istiyoruz. Eskisi gibi değil, artık Türkiye 'de yeni bir dönem başlıyor. Umutluyuz, her şey çok daha güzel olacak. Bütün Yezidilere çağrımız var. Herkesin tekrar kendi köyüne dönmesini istiyoruz. Ortam geri dönüş yapmaya elverişlidir."


'KÖYÜ BOŞ GÖRÜNCE ÇOK AĞLADIM'
Komisyonun tek kadın üyesi Hazal Genç, 19 yaşında terk etmek zorunda kaldığı köyüne ilk geldiğinde, duygulandığını ve ağladığını anlatarak, şöyle konuştu:
"Çözüm süreci bizleri sevindirdi ve bunun sonucunda da köyümüze geri dönüş kararı verdik. Ben bir anne olarak artık çocuklar ölmesin diyorum. Kürt, Türk bütün annelerinin acıları aynıdır. Barış istiyoruz. Kimse acı çekmesin istiyoruz. Köydeki evleri, mabetleri yıkılmış olarak gördüğümde hüzünlendim. Köyün içi bomboş, dağlar boş. Mezarlıkların yanında hiç kimse yok. Köyümüz boş kaldığı için çok üzülüyorum. Halbuki biz buradan göç etmeden bu evlerin damlarında, sokak aralarında çocuklar çok güzel oyunlar oynarlardı. Eskiye ait hiçbir şey kalmamış. Bu durumu görünce çok ağladım. Buraları çok özledim. Biz devletimize güvendik ve tekrar köyümüze geri dönme kararı aldık. Köyümüzü tekrar eski haline getirmek istiyoruz."


‘BABAMIN MEZARINI ONARACAĞIM’
Çocuklarıyla birlikte Almanya'nın Bielefeld şehrinde yaşadıklarını belirten Şükrü Tuncel ise, barış süreciyle birlikte köye dönmeye karar verdiğini ifade ederek şöyle dedi:

"Barış sürecini duyduk bu yüzden köyümüze geri dönmek istiyoruz. Memleketin, köyümüzün özlemi var bizlerde. Herkes doğduğu, büyüdüğü yeri hiçbir zaman unutmaz. Köyümüze geleceğiz. Ölülerimizi ta Almanya'dan buraya getiriyoruz. Babamın mezarını yaptırmak için 9 bin lira harcadım. Onu burada yalnız bırakamam. Babamın mezarını takip etmem, gözetmem lazım. Mecbur köyümüze geleceğiz. Devletimizin yetkililerinden de köyümüzün altyapısı için destek bekliyoruz. Köyün her tarafı bozuk. Köyümüzde elektrik vardı zamanında, şuan direk de yok, trafosunu da almışlar. Köyümüzün bütün çevresi ormandı, ormanımızı kesmişler."


MEHMET HALİS İŞ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1146810114681010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - myasin

  sayın radikal;daha PKK diye bir örgüt yok iken yezidi kardeşlerimiz, devletin vermiş olduğu fetvalarla kıyıma uğratıldılar.katliam sonrası kalan birkaç köy ise;devletin köy yakmalarıyla birlikte köyleri yakıldı. ve en son 2012 de şırnak'ta 3 yezidi köyünden biri ateşe verildi. urfa'da yaşayan yezidiler hala baskı altında. onların hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan BATMAN'NIN BEŞİRİ ilçesinde derneklerine ve köylerine giderek bilgi sahibi olabilirsiniz.

  ezidilerin göçü - uzunhikaye

  Ezidilerin göç etmesinde pkk terörü ve devlet terörünün yanısıra 1500 yıl öncenin kafasında yaşayan civar köylülerin de çok büyük payı olmuştur. Ezidi çocukları ile dalga geçildiği, Ezidilere taş atıldığı, kestikleri etin yenilmediği, şehire geldiklerinde kiralık ev verilmediği vs. anlatılır. Kafir olarak görülen bu halk, baskılara dayanamayarak göç etmiştir.

  Devlet - firat1729

  Pek çok yorumcu terörden kaçtılar denmesine bozulmuş, devlet terörü denmesi gerekirdi diye düzeltmiş. Ben terör lafının yükü sadece kürt milliyetçilerinin üzerine attığı için yanlış olduğunu düşünmekle birlikte devlet terörü lafının doğrusu olup olmadığından emin değilim. Ezidilerin durumu hakkında özel bir bilgim de yok ama pek çok Süryani'nin yurtlarından sürülmelerinde PKK'nın rolünden şikayet ettiklerini duydum. O yüzden bir tarafı aklayıp tüm yükü diğerinin üzerine yıkmaya çalışan ifadelere temkinle yaklaşıyorum.

  Ezidiler Candır - Rojhat Axa

  Kürtleri severim; ancak Zerdüşti Kürtleri, Ezidi Kürtleri, Alevi Kürtleri daha çok severim... Ermeni değilim; ancak Ermenileri de Kürtler kadar severim... Kürdistan son yüzyılda aşırı acı çekmiş bu halkların mutlu vatanı olacak... Ne güzel...

  Ben sadece başlığı okuyup - 1kodsectimki

  Başlık için yorum yazmıştım. Sonradan gördüm ki esas yanlış başkaymış. Ve daha da vahimmiş. Radikal *bölgedeki terör ve şiddet olayları nedeniyle Avrupa'ya göç eden Yezidiler...* diyor. Tamam, peki kim o terörü yapan? Devlet! Ama Radikal bunu bildiği halde o cümleyi kullanmaktan imtina etmiyor... Ne desem ki, Türk(iye) gazeteciliği işte...

  PKK - ibretnüma

  Türkçü İslamcı ekol bu ülkeyi imar eden ekoldür bunu söyledikten sonra PKK'nın Zazalar ve Yezdiler konusundaki görüşlerini. Katılmayan Yezdilere neler ettiklerini biliyoruz.

  Devlet terorunden! - FelatA

  Ayrica "Yezîdî" degil "Êzîdî" Ezda, Xuda, bunlar kurtçede Allahin isimleri. Xwe (Xu): Kendî, Kendînî; Da: veren, verdî, yaratti, yaratan; Ez: Ben, Da: verdî, veren, yaratan, Ezda: Benî yaratan. Ezdahî: Benî yaratanin, veya Allahtan gelen, Allahçi (tam turkçeye malesef boyle çeviriliyor) Daha sonra zamanla Êzîdî halînî aliyor. Uzun bir yazi konusu, ama kisacasi dogru olan "Êzîdî". Ayrica "Yezîdî" denince, "Yezîd"î çagriştiriyor ve bu belli kesimlerin tepkilerine sebep olabiliyor. Kaldikî "Yezîd" kelîmesî çogu zaman belli çevrelerçe kufur, hakaret niyetine bile kullanilabiliyor. Radikalin ve bilcumle bu kelimeyi yanliş kullananlarin dikkatine.