Sırrı Süreyya Önder: İçeriye taş ve yanıcı madde yağıyor

Sırrı Süreyya Önder: İçeriye taş ve yanıcı madde yağıyor
Sırrı Süreyya Önder: İçeriye taş ve yanıcı madde yağıyor
BDP'li Sırrı Süreyya Önder, Sinop'ta BDP heyetinin karşılaştığı provokasyonu twitter üzerinden anlattı. Önder, "İçeriye taş ve yanıcı madde atılıyor, Polis bir şey yapmıyor. Kendi önlemimizi alıyoruz" sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

SİNOP - Çorum'dan bu sabah karayoluyla Sinop’a gelen BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, kent merkezinde tepkiyle karşılandı. Caddelere geceden Türk bayrakları asıldı. Öğretmen evinde toplantı yapıldığı sırada 200 kişi bina önünde protesto sloganları attı, milletvekillerinin otomobillerine taşlar atıldı. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik "Ortaya konan provokasyonu kınıyorum. Her siyasi parti çok rahatlıkla 81 ilde faaliyet yapabilmelidir" dedi.

Çözüm süreci çerçevesinde Karadeniz’deki illeri ziyaret etmek için yola çıkan BDP’li 4 milletvekili, bu sabah karayoluyla Çorum’dan Sinop’a geldi. Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’yü karşılamak için bir grup Derinboğanağzı Sokağındaki çay bahçesine gitti. Ancak işyeri sahibi grubun BDP’lileri karşılayacağını öğrenince, işyerini kapatıp karşılamaya gelenleri çıkardı. Ardından da işyerine Türk bayrağı asıp gitti.

Geceden Sakarya Caddesi’ndeki birçok işyerine Türk bayrağı asılırken, bugün öğretmen evine gelen BDP’li vekiller, gezileri hakkında bilgi vermek için basın toplantısı yapmaya başladı. Bu sırada öğretmenevi çevresinde çevik kuvvet ekipleri ve sivil polisler geniş çaplı önlem aldı. Yaklaşık 200 kişilik grup ellerinde Türk bayraklarıyla öğretmen evinin önüne gelip, protesto sloganları attı.

VALİ AHMET CENGİZ BDPLİLERLE GÖRÜŞTÜ

Sinop’ta bulunan BDP milletvekillerinin Öğretmenevi’ndeki bekleyişleri sürüyor. BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, twitterdan bir fotoğraf paylaştı. Dışarıdan göstericilerin içeri girmemesi için kapıya kendi imkanlarıyla sandalye ve masalardan barikat kuran BDPli vekillerin fotoğrafını paylaşan Önder, "İhale almıyor, iş ve ticaret bağlantıları kurmaya çalışmıyor, lüks otellerde gününü gün etmiyor, Karadeniz’de halkların kardeşliğini, barışı, adaleti ve onuru savunmak için, polisin desteklediği faşist çapulculara karşı bir binada barikat kuruyor" diye yazdı.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz’de Öğretmen Evi’ne gelerek BDP heyeti ile görüştü. Bu görüşmeye basın mensupları alınmadı. Vali Cengiz’in görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapması bekleniyor.

BUNLAR BABAMI ŞEHİT ETTİ

Öte yandan Öğretmenevi’ne girmek isteyen bir genç polis engeliyle karşılaştı. Kendisine müdahalede bulunan polise ağlayarak, "Bunlar benim babamı şehit ettiler. Polis abi. Sizin de çoluğunuz çoğunuz var" diyerek BDPlilere tepki gösterdi. 

OTOMOBİLLERİNE SALDIRILDI

Öğretmenevinin ön tarafında olaylar çıkarken, yaklaşık 10 kişilik bir grup arka taraftan bahçeye girip binanın giriş kapısından içeriye girmeye çalıştı. Ancak burada önlem alan çevik kuvvet polisleri grubu engelledi. Dışarıda milletvekillerinin otomobillerine saldırıldı, olaylar yaşanırken BDP’li vekiller öğretmenevinin toplantı salonundaki konuşmalarına devam etti.

SİNOP’TAN PANZERLERLE ÇIKTILAR

Sinop’da bulunan BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü saat 12.15’de girdikleri Öğretmenevi’nden saat 21.25’de polis panzerleriyle çıktı. Vali Ahmet Cengiz’in görüşmesinin ardından polis panzerleri ve minibüsleri ile çıkarıldı. 2 panzer, 2 minibüs ve bir polis aracıyla kentten ayrılan BDP heyeti, Samsun’a doğru yola çıktı. Polis, kentin çıkışında da geniş güvenlik önlemi aldı. (dha/Yaprak Koçer- İlker Aktaş- Songül Korkmaz)


  http://www.radikal.com.tr/1121923112192345

  YORUMLAR
  (45 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demek ki;kardeslik hikayedir? - ERIL

  Kurd halki umarim artik daha bilinçli,daha ulusalci olmak gerektigini ogrenecektir. Yillardir her vesileyle dile getirdigi "kardesiz,muslumaniz" gibi laflarin koca bir yalan oldugunu gorduler.Once Kurd olacaksin,ulus olmaktan dogan egemenlik hakkini kazanacaksin ve ondan sonra Turkler ile mi kardes olacaksin,Iranlilar ilemi ya da Araplar ilemi kardes olacak o zaman kararini vereceksin.Henuz somurge statusununde altinda bagimli yasarken bu tur kardeşlik hikayelerinden vaz geçmelidirler Kurdler.

  BARIŞI DÜŞÜNÜP UYUMAK GEREKLİ - octavia41

  Her gece kafamızı yastığa koyduğumuzda,dertlerimizi kederlerimizi yarın ki kaygılarımızı düşünürüz.Aslında bu dertleri kederleri ve acıları bize yaşatan,hep savaşın varlığı olmuştur.Aklı selim biraz düşünmeye zaman ayırırsak bu ülkede, hiç bir insan hangi etnik kökene sahip olursa olsun (türk,kürt,çerkez,alevi vb)acı yaşamak istemez.Acılar her zaman çıkarcılar tarafından tezgahlanır,ne yazık ki biz bunun farkında olamayız.Olamayışımızın sebebi de insan olduğumuzu unutmamızdandır. BARIŞI DÜŞÜNÜP UYUMAK GEREKLİ.

  Sorgulamayan, tartışamayan savaşır. - çıkarsız

  Eski bir sorudur "yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan"? Yanıtı bir süreçtir. Yani fotoğraf karesi gibi bir görüntü değil, bir film şerididir. Çünkü, ilk tavuk ve ilk yumurta başka biçimlerden aşamalı bir değişimle soruyu sorduğumuz andaki görüntü ve yapısına ulaşmıştır. Yani evrimsel bir süreçte oluşmuştur. Türkiye'de Kürt sorunu da böyle algılanmalı. Asıl sorumluları ve hataları, T.C. nin kuruluşundan bugüne bu konuda çözüm üretemeyen siyaset kurumunda aramalıyız. Demokratik bir ortam yaratamayan, baştan beri şiddete dayalı çözümlerde ısrar eden anlayışları sorgulamalıyız. Ölümleri durdurmak istiyorsak, kendimize de eleştirel bakabilmeliyiz.

  bu ülkeye - farqini

  barış hiç bir zaman gelmiyecek, çünkü burda yorum yazanların birçoğunun dili, üslubu ve kullandığı kelimeler bunun göstergesi,barışa yakışmayacak bir dil; empati yok, anlama yok, varsa yoksa bir tarafı haksız gösterme telaşı ve gayreti, bu türk kesiminde daha bariz bir şekilde gözküyor, kürd lafı geçti mi, solcusu da milliyetçisi de orta avanesi de aynı ağızdan konuşuyor, bu da gösteriyor ki akan kan, hergün gelen cenazeler kimsenin umurunda değil, iyi niyet temelinde atılmış ve barışa yönelik bu girişim bile, özellikle tkpliler tarafından örgütlü bir şekilde provake ediliyorsa, türk solunun iyice düşünmesi lazım...kürdler her seferinde elini taşın altına sokuyor, her seferinde onlar bedel ödüyor, onlarda olmasa bu ülkede barışı anlam kazandıracak hiç bir olgu olmaz..

  POLİS TEŞKİLATI ADİL DEGİL - semi ekrem

  Bunlar yasaların verdigi yetkiyi kullnamayacak kadar birilerin sayesinde önemli koltuklara yapışanların diyet ödeme eksenine hastalıgına yakalanmış zavallı kişilerdir bunların yüzünden bu teşkilat halkın büyük bir kesiminde degerini yitirmiştir.Size sormazlarmı bilmem bir olayda gösteri yapılırken yasa dışı olarak nitelediginiz gruplara ki bu grupların geneli kürttür ve acımadan coplama biber gazı tutuklamalar gerçekleştirirken yasayı uyguluyoruz gibi af edici saiklere sıgınmak bir iki yüzlülügün daniskasıdır dün sinop ta yaşananlar yasal olarak toplantı yapan halkın vekillerine taşlı ateşli saldırılar neticesinde aciz durmda olayı seyreden zavallı güvenlik güçlerinin durumu içimizi incitmiştir yazık hala eşitlik hususnda eşit degiliz

  BDP'li Sırrı Süreyya Önder şahsına alınmasın ... - Mert_Mert

  Bu ülkede her hafta PKK/KCK/BDP militanları sefer halindeyken bir otobüsü, müşterisi içerisindeyken bir marketi veya öğrencisi dersteyken bir okulu yakmıyorlar mı? BDP'liler sürekli bu görüntüyü topluma verirse toplumdan da buna benzer tepkiler alır. Seçim bürosunda 32 adet molotofkokteyl bulunan BDP'li Sırrı Süreyya Önder olaylara tepki göstermek yerine kendini ve cevresini düzeltme yoluna gitmeli.

  Twite Bak Hizaya Gel - evetisyan06

  "Karadeniz’de halkların kardeşliğini, barışı, adaleti ve onuru savunmak için, polisin desteklediği faşist çapulculara karşı bir binada barikat kuruyor" ne kadar barışçı ne kadar sevgi solu bir dil! Sen o şehirden polis panzerleryile çıkmadın mı bu hakaret neden? Seni polis korumadı da çay bahçesinin kale gibi duvarları veya girişe koyduğun 3-5 sandalye mi korudu? Sinop'un nüfusu kaç? 200 kişi binde kaç eder Sinopta? Bu çapta küçük bir olay bu ülkede yaşayan hiç kimse için sürpriz değil. Hemen klavyeye sarılıp faşist çapulcular, faşist polis diye ortalığı kızıştıracak sözler söylemek mi barış ve kardeşlik? Bu resmen olay çıksın da hemen polise ve Türklere lafları geçireyim diye tetikte beklemek. Samimiyet bu kadar işte terör severlerin yüreğinde! Samimiyetin zerresi yok kalplerinde, sözlerinde. Gerçekten yapıcı bir rol oynamak isteyen insan topu topu 200 kişi, bu kardeşliğimizi öldürmeye yetmez vs gbi onlarca olumlu cümle bulabilir ki bu cümle kurulsa elbet yalan değildir. Ama çok normal çünkü faşizm bu ülkede PKK ve BDPlilerden kimseye kalmaz. Bunlar barış için değil birkaç küçük olay olsun da ortalığı kızıştıralım diye çıkmışlar. Yoksa 200 bin nüfuslu sinopta 200 kişi için bu açıklama yapılmaz, onu göstericilerden koruyan polise nefret dolu bir dille hakaret edilmezdi.