Sırrı Süreyya Önder iş makinalarını durdurdu

Sırrı Süreyya Önder iş makinalarını durdurdu
Sırrı Süreyya Önder iş makinalarını durdurdu

FOTO: Koray Çalışkan

Gazi parkına bu sabah polis baskınıyla başlayan yıkım, BDP'li Sırrı Süreyya Önder'in direnişiyle durdu.

Taksim’deki Gezi Parkı’nda ağaç katliamını önlemek isteyen gruba sabah 05:00 sıralarında polis tarafından müdahale edildi.

Müdahalenin ardından makinaları Gezi Parkı’nda yıkıma başladı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Sürreya Önder, sabah saatlerinde polis müdahalesinin ardından Taksim Gezi Parkı'nda yeniden toplanan başlayan gruba destek verdi.

Taksim Gezi Parkı'na gelen Önder, iş makinalarının önüne geçerek, çalışmaların durdurulmasını istedi. Bunun üzerine, iş makinalarıyla yapılan çalışmalara ara verildi.

Önder, bölgeyi güvenlik çemberine alan polislerden alandan uzaklaşmalarını istedi. Polisler de güvenlik çemberini kaldırarak, Taksim Meydanı'ndaki polis noktasına çekildi.

Önder yaptığı açıklamada " Kimse o kararı veren gelsin milletin vekiline göstersin. Belediye yıkıyor ama yıkım kararı yok. Burada her kesimden, her yaştan, her cinsiyetten insan var. Burada engellenmesi gereken, nefes alma hakkımızı savunan bizler değiliz. Burada engellenmesi gereken, yasadışı, ruhsatsız iş yapan bütün bu kepçeler ve dozerlerdir. Duyanlar geliyor, onlar gelene kadar sakin, vakur, kararlı, inatçı bekliyoruz. Büyük olan sizsiniz, gece burada sabaha kadar bekleyen sizlersiniz, büyük olan bu dayanışmadır. Bizi bırakın. Ben bu bölgenin milletvekiliyim, hizmetkarıyım, görevimi yapıyorum, sorumluluğumu yerine getiriyorum. Yapmayan cahildir" diye konuştu.

Önder, gruptakilere sağduyu çağrısında bulunarak, "Bu direnişi başka türlü provoke etmek, itibarsızlaştırmak istiyorlar. Lütfen herkes sakin olsun. Bu çok önemli" dedi.

Grubun, Taksim Gezi Parkı'ndaki bekleyişi sürüyor.

Gezi Parkı'na polisten şafak baskını