Sırrı Süreyya Önder'den Başbakan'a: Bu inat niye?

Sırrı Süreyya Önder'den Başbakan'a: Bu inat niye?
Sırrı Süreyya Önder'den Başbakan'a: Bu inat niye?
Gezi eylemlerindeki polis şiddeti konusunda soruşturma bugün başlatıldı. İçişleri Bakanlığı Müfettişleri İstanbul Valiliği'nde BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i dinledi.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İçişleri Bakanı'nın verdiği talimat doğrultusunda Gezi eylemlerindeki polis şiddeti konusunda soruşturma bugün başlatıldı. İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, İstanbul Valiliği'nde BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i dinledi.

Önder ifade için geldiği valiliğe girişinde yaptığı açıklamada şunları söyledi, "Mülkiye başmüfettişi aradı. İdari soruşturma için bilgi vermek amacıyla. Görüşmenin Valilik'te yapılması da ironik. Twitter'dan çağrıda bulundum. Binlerce bilgi ve belge geldi. Biraz savaş anlayışlı Valilerin çekilmesi lazım. Bu kentlere de hep Diyarbakır 'da görev alanlar atanıyor. Artık dil ehli, hal ehli valilerin atanması gerekiyor." 

Önder Mülkiye Başmüfettişi ile yaptığı görüşmenin ardından da şu açıklamaları yaptı:

"İçeride müfettişlere başından beri tanık olduğumuz gelişmeleri aktardık. Soruşturma başladı. Soruşturmanın selameti için buradaki yöneticiler istifa edebilirler. Bu demokratik bir seçenek. İnternette 'delilimvar.com' sitesini gösterdim, buradaki video ve görüntüleri gösterdim. Taksim Dayanışması üyeleri ile görüşmelerini istedim. Onlara bu süreci kendileriyle paylaşacaklarını anlattım. Soruşturmanın diğer iller için de başlatıldığını ve mülkiye müfettişleri görevlendirdiklerini duydum."Gazetecilerin Başbakan'ın kışla yapacağını Tunus'ta tekrar açıkladığına yönelik sorusu üzerine Önder, "Bu inat niye? Yapın sarayınızda oturun, yıkın viranenizde oturun! Başka ne diyebilirim" dedi. Önder, borsanın düşmesi ile ilgili olarak ise, "Hissenin ne önemi var. İnsanların ne hissettiği önemli. Dünyadaki hiçbir hisse insandan önemli değildir" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1136488113648813

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  büyüksün sayın önder - mohikan123

  hisselerin ne önemi var önemli olan insanların hisleri.daha başka ne söylenebilirki.diger milletvekilleri halen ihale peşinde koşsun sayın önder ise insanlık peşinde digerlerinden seni ayıran şey muhteşem birşey......

  Adalet bak! - MahmutYahya

  Bugün Adanada bir polisimizi şehit ettiler.Hem polisimizi şehit edeceksiniz,hem polisimiz suçlu göstereceksiniz.Allah görüyor bunları.Allah hepsine şahit İnşhAllah.İster inanın ister inanmayın ama İslam tüm dünyaya hakim olacak ister önünde kalın ezilin ister yanında olun sevinin İnşhAllah

  sürreya gerçek temsilcimiz - memo02

  adıyamanda tam bir akp akedaş elktirik şirketinin zülmü yaşanıyor.bizim gerçek temsilcimiz sırrı beydir.ahmet aydın bizim vekilimiz değil receb tayyibin vekilidir.adıyaman besnide çiftçinin trafoları sökülüyor.

  Alt tarafı hisse - esiroglu

  Hissenin bir önemi yok. Ekonomiyi çökertelim ondan sonra açız diye tencere tava çalarız. Özellikle hisse kaybeden doğuş grubu. Yiğit Bulut'un dediği ikna toplantılarında ikna edilemeyince demek böylesi yola gidildi. İtibarsızlaştır, panik havası oluştur, çökert. Di mi? Daha önce islami holdinglere, özellikle ihlas finansa yapıldığı gibi. Aynı yöntem izlendi. Mal varlığını kaçırabilen kaçırdı, kaçıramıyan yada kaçırmayanlar battı. Ve ülke krize girdi. Acaba ülkeye ateşe sokanların mal varlıklarında azalma oldu mu o dönem? Bilinen olmadığı. Aksine arttığı. Detayları yakında 28 şubat soruşturması iddianamesinden öğrenebileceğiz sanırım. Az kaldı.

  önder ve bdp - abb-75

  kendi kendime soruyorum: acaba bdp`de birlik diye birsey varmi? nedir u sahsin maksadi? abdullah öcalan ne dedi, bu sahis ne yapiyor? maksadi hergün medyaya mansetmi olmak? yaziklar olsun saf kürtlerin oylarina bu gibilerini milletvekili yapmak icin el koyanlar...

  Soruşturma mı? - sidar418

  bu soruşturmayı yapan kim soruşturulan kim. eğer polis soruşturmalında polise gereken ceza verilseydi bugün bu olaylarda polis bu kadar şiddet kullanmazdı. daha geçenlerde aydın'da polis kurşunu ilen birinin davasında 3 yıl sonra çıkan görüntülere rağmen, polisin aldığı ceza 2 yıl. eğer halkın içinden biri polisi öldürseydi eminiminm müebbet alırdı. o yüzden polisin saldırmak için desteğini aldığı devlet kurumlarının müfettişi kendi adamına ceza vermez. yani geöstermelik soruşturma bu.

  Ne Bekliyorsunuz? - Aksak kurbağa

  Dilerseniz raporun sonucunu yazıvereyim şuracıkta: yer yer orantısız güç kullanılmış olsa da bunun meşru müdafaa olarak değerlendirilmesi gerektiğine... Tamam da kardeşim içişleri bakanı değil mi bu talimatı veren?