Şirzat savaştan kaçamadı

Jandarmanın Urla'da düzenlediği operasyonda beş kamyon kasasında 450 kaçak yakalandı.

İZMİR - Jandarmanın Urla'da düzenlediği operasyonda beş kamyon kasasında 450 kaçak yakalandı.
Bir kısmı hamile, engelli ve çocuk olan kaçakların arasında vücudu yara bere içinde olan altı yaşındaki Iraklı Şirzat Haydar da vardı. Küçük çocuğun geçen ay bir bombalı saldırıda annesi ve ağabeyini kaybettiği, kendisinin ağır yaralı kurtulduğu öğrenildi. Babasıyla umut yolculuğuna çıkan Şirzat'ın yaşadığı şoku atlatamadığı görüldü.
Yakalanan kaçaklardan 165'i Iraklı, 139'u Filistinli, geri kalanları Moritanya, Afganistan, Filistin uyrukluydu. 450 kaçak, Urla Jandarma Komutanlığı'nın binasının yeterli olmaması nedeniyle 80. Yıl Gazi İlköğretim Okulu Spor Salonu'na yerleştirildi. Kaçakların sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Şubesi'ne teslim edileceği belirtildi. Operasyonda kimlikleri açıklanmayan, kaçak geçişi organize ettikleri ileri sürülen beş Türk şoför yakalandı. Kaçakların rotası da belirlendi. Buna göre 58'i kadın, 67'si çocuk 450 kişi İstanbul ve Van'dan otobüslerle İzmir'in Urla İlçesi'ne getirildi. Burada kendilerini bekleyen kamyonlara bindirilerek Papaz Koyu'na götürüldü. Kaçaklar önümüzdeki günlerde açıklara demirleyecek bir gemiyle Avrupa'ya gitmeyi düşlüyordu. Bunun için kişi başına 3 bin-3 bin 500 avro ödemişlerdi.
Sorgulamada, 55 yaşlarındaki bir Iraklının kamyon kasasında fenalaşıp öldüğü, insan tacirleri tarafından Karaburun yolu üzerindeki taşocağına terk edildiği ortaya çıktı. Belirtilen yere giden güvenlik güçleri, ölen Iraklının cesedini buldu.