Şişecam'a yine erteleme

Bakanlar Kurulu, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi'ne bağlı işyerlerinde Kristal-İş Sendikası tarafından uygulanan grevi 60 gün süreyle erteledi.

ANKARA - Bakanlar Kurulu, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi'ne bağlı işyerlerinde Kristal-İş Sendikası tarafından uygulanan grevi 60 gün süreyle erteledi. Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Grevin ertelenmesine 'genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görülmesi' gerekçe gösterildi. Bu kararla birlikte, 8 Aralık 2003'te alınan ancak daha sonra Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan grev erteleme kararı tekrarlanmış oldu.
Erteleme kararını 'gayrimeşru ve pervasız' olarak nitelendiren Kristal-İş, bunun bir 'hukuk skandalı' olduğunu savundu. Kristal-İş Sendikası Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti ve Şişecam işveren lobisi demokrasiye, cumhuriyete, hukuk devletine ve Danıştay'a meydan okuyor" denildi. Kristal-İş Genel Merkezi, karar nedeniyle Danıştay'a başvuracaklarını da ifade etti.
Bakanlar Kurulu, Şişecam'a bağlı 13 cam fabrikasında 9 Aralık 2003 günü başlaması öngörülen grevi, 'milli güvenlik' gerekçesiyle 8 Aralık 2003'te 60 gün süreyle ertelemişti. Danıştay 10. Dairesi, 12 Ocak 2004'te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurmuştu. Bu karardan sonra grev başlamıştı.