Sisi'den Diyanet'e 'tövbekar' resti

Sisi'den Diyanet'e 'tövbekar' resti
Sisi'den Diyanet'e 'tövbekar' resti
Sisi lakaplı Seyhan Soylu'nun fikir babası olduğu "Tövbekarlar yarışıyor, ateistler din seçiyor" programı olay yaratmaya devam ediyor. Bardakoğlu'nun "Hiçbir imamın programa katılmasına izin vermeyiz" sözlerine Sisi tepki gösterdi: O vermezse Tunus'tan getirtirim. İlgili Haberler Sisi lakaplı Seyhan Soylu'nun fikir babası olduğu "Tövbekarlar yarışıyor, ateistler din seçiyor" programı olay yaratmaya devam ediyor. Bardakoğlu'nun "Hiçbir imamın programa katılmasına izin vermeyiz" sözlerine Sisi tepki gösterdi: O vermezse Tunus'tan getirtirim.

İSTANBUL- Kanal T’de Eylül ayında yayınlanacak olan “Tövbekarlar yarışıyor, ateistler din seçiyor” isimli programa tepkiler her geçen gün daha da büyüyor. 10 ateistin (tanrı tanımaz) bir evde toplanacağı programda bir haham, bir rahip, bir Budist rahip ve bir de imam bir araya gelecek. 1 hafta boyunca 10 ateiste Allah sevgisi aşılamaya çalışacaklar. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun gösterdiği sert tepki ve “Hiçbir imam bu programa katılamaz” sözleri üzerine programın yaratıcısı Sisi olarak bilinen Seyhan Soylu’yu aradık. Şimdiden 200’den fazla ateistin başvuru yaptığını açıklayan Sisi, tepkilere anlam veremediğini söyledi:

"EL CEZİRE BENİMLE RÖPORTAJ YAPACAK"
“Biz bu yarışmada dinleri yarıştırmıyoruz, insanlara Allah sevgisi aşılıyoruz. Dış basında programımıza çok büyük destek var. 'Türkiye dinle ilgili de demokrasiye ayak uyduruyor’ diyorlar. Hatta kardinalden bir papaz programla ilgili olarak 'Biz Vatikan’dan bir rahip göndereceğiz, Türkiye’deki bu tepkiyi anlayamadık’ dedi. Biz de bu tepkiyi anlamış değiliz. İngiliz The Guardian gazetesiyle bugün (dün) röportaj yapıyorum, yarın (bugün) manşetiz. Salı günü de El Cezire’yle röportajım var.”

BENCE BARDAKOĞLU GÜNAH İŞLİYOR
Sisi, Bardakoğlu’nun “Reyting uğruna böyle hokkabazlık olmaz, dinler yarıştırılamaz” açıklamasına da sert çıktı: “Bardakoğlu’na dava açıyorum. Çünkü biz hayırlı bir iş yapıyoruz, dinleri yarıştırmıyoruz ki. Eğer Sayın Bardakoğlu bize imam vermezse Allah katında günah işliyor olacak. Çünkü nefsiyle hareket ediyor. Hz. Muhammed (S.A.V) ne diyor; 'Bir tane kulunu Müslüman et, cennetin kapılarını aç.’ Eğer bize imam vermemekte direnirse imamı gerekirse Tunus’tan getireceğim.” Eylül ayında başlaması planlanan programı Gülgün Feyman sunacak. Yapımcısı ise Ayşe Önal. Seyhan Soylu programın içeriğini şöyle özetledi: “10 ateist, bir haham, bir rahip, bir Budist rahip ve bir de imam olacak. Din adamları 5 gün boyunca tek tek 10 ateistin kaldığı eve girecek ve onlara Allah aşkını aşılayamaya çalışacak. 6’ncı gün ise ateistleri ibadethanelere götürüyoruz. Sonra bir odaya koyup Allah’a inanıp inanmadıklarını soruyoruz. Eğer inanmaya başladım’ diyen varsa onun hangi dini seçtiğini gizli tutuyoruz. Hangi dini seçmişse de hacı olması için gereken yere gönderiyoruz. Türkiye’de Musevi bir işadamı İbraniliği seçenleri ağlama duvarına yollamak istediğini bize iletti. Yunanlı bir işadamı da Ortodoks olanları önce Meryem Ana’ya sonra da Yunanistan’a tatile göndermek istiyor.”

DİYANET ZEHİR ZEMBEREK: Şaklabanlık, soytarılık!
Programa Diyanet İşleri’nin tepkisi büyük oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, program fikri ilk ortaya çıktığında şunları söylemişti: “Bu çok büyük ve vahim hata. Şaklabanlık ve soytarılık. Reyting uğruna yapılmadık şey kalmadı. Hiç olmazsa dini rahat bıraksınlar. Din adamlarını ortaoyuncuları gibi kullanmak büyük saygısızlıktır. Bizim bünyemizde hiçbir din adamının katılmasına izin vermeyiz.”

‘HUZURA DOĞRU’DAN NE FARKI VAR!’
Daha başlamadan olay yaratan reality show’un fikir sahibi Sisi, tepkiler karşısında şaşkına döndüğünü söylüyor: “Bu programın TGRT’de yıllarca yapılan ’Huzura Doğru’ ve Samanyolu TV’de yapılan ’Sırlar Kapısı’ndan hiçbir farkı yok. Bu da tövbe programı, insanlara Allah aşkını aşılayacağız.”

PROGRAM DIŞ BASINDA DA OLAY OLDU
“Tövbekarlar yarışıyor, ateistler din seçiyor” adlı dini reality show programı yabancı basında olay yarattı. Yarışma BBC, Reuters, AP, AFP, The Guardian, Daily Telegraph, New York Times gibi dünyanın önde gelen yayın organlarına haber oldu. Reuters’a konuşan Seyhan Soylu, “Biz bu şov programı ile insanlara en büyük hediyeyi yani Tanrı inancını hediye ediyoruz” dedi. Reuters’a bilgi veren İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı da, “Bize bağlı herhangi bir imamın programda yer almasına izin vermeyeceğiz. Reyting uğruna dini alet etmek tüm dinlere saygısızlıktır. Din, eğlence programlarının aracı haline getirilemez” ifadesini kullandı. İngiliz Guardian gazetesi de programı, “şaka gibi ama değil” diye yorumlandı.

KAZANAN HACI OLUYOR
“Tövbekarlar Yarışıyor” yarışma programında 1 imam, 1 papaz, 1 haham ve 1 Budist rahip, 10 ateisti kendi dinlerine yönlendirme mücadelesi verecek. Tövbe edip istediği dine yönelenlerin ödülü ise hacı olmak olacak! Tövbe edip İslamiyet’i seçen ateist Kabe’yi tavaf etmek için Mekke’ye, Hıristiyanlığı seçen Vatikan’a, Museviliği seçen Kudüs’e ve Budizm’i seçen ise Tibet’e gönderilecek. 4 din adamı, 10 kişiye kendi dinlerini kabul ettirmek için mücadele ederken, bilgi ve ikna yeteneklerini de yarıştıracaklar. (Vatan Gazetesi)


  http://www.radikal.com.tr/94372194372127

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  komik oluyoruz coook KOMİK - sabmir

  ATEİZM : Ateizm /tanrıtanımazlık, tanrı ve/veya tanrıların varligini kabul etmeyen ve dinsel öğretiyi kabul etmeyen felsefi görüş. Bu fikri savunanlara ateist veya tanrıtanımaz denir. Ateizm, tanrı inancının yanısıra diğer metafizik inançları ve tüm ruhani varlıkları da reddeder... Sayin SİSİ burada ATEİST oldugunu öne sürecek ( ki bunu nasil olcecekler aaa bu ateist gec sen degilsin katilamazsin gibi bir ayirda gidecekler anlamadim ama, bir ateistmetre yok cunku kimsenin elinde inancmetre olamadigi gibi ) kisilere siz din KABUL ettirmek icin ugrasacaksiniz :))) Peki simdi daha bomba bir nokta iclerinde bir de budist rahip var bu din kabul ettiricilerin ... sıkı durun kucuk bir dipnot: "Theravada Budizmi" v.s. dinlerde de tanrının varligi pek belirtilmez.... Ateizm dinsizlik DEGİL tanritanimazliktir... siz program sonunda MESHUR olmak icin gelmis olabilecek (!) kisileri NASIL olceceksiniz HAH INANDI diyerek :))... kaldi ki yarismaya girerken bile olcemeyeceginiz bir durum bu ... DANS yarismasi gibi sergilenmeye calisilan - ki dansa saygim sonsuzdur- bu durum aslinda tamamen ayakta yapilan bir komedidir... olcemeyip yarismaya aldiginiz kisileri yine olcemeyip kazandiginin ayirdina nasil varacaksiniz... referansiniz ne olacak olcerken ... piliye piliyedir... ama iNANC icin varolmus olan tek sey KALB 'dir onu da sizin anlayabileceginizi hic sanmiyorum... bir patron kalibina oturtamayacaginizi bile bile sirf PARA KAZANMAK icin bu sekilde bir yayin yapmak acikcasi VAHİM...hem de cok vahim .... yazarken bile kahkahama engel olamiyorum... cok komik oluyoruz coooook...

  Escinsellerin katledildigi - alidmrl

  Insanlarin otellerde yakildigi bir ülkede yanlis ve Reyting icin olsa bile tabularin kirilmasi cok güzel.Bizim müslümanlar her nedense Müslümanligi diger dinlerle yaristirma yanlisi degil,her horoz kendi cöplügünde ötsün isterler.Yarissin dinler hele hangisi insanlik degerlerine daha yakin bizde görelim.Müslüman mahlesinde balik satmak yanlisi degiller,herkes kart öküz eti yesin isterler.

  Programdaki büyük eksik: Zekeriya Beyaz. - eagleowl

  Programı keşke Zekeriya Beyaz sunsaydı, programdaki bütün ateistler hipnoza uğramışçasına teker teker müslüman olurlardı. Şaka bir yana, bir şeylerin cılkını çıkartmada üzerimize yok. Tvlerde 24 saat sünni-müslüman dersleri verilirken, bir ateist de fikirlerini, tv lerde özgürce savunmalı/savunabilmeli. Ama bu şekilde değil.

  acele yargı yanlıştır... - rdvn

  Acele etmeyelim,iyi niyetle yapılmış bir program olabilir,her şeyde art niyet aramak bizde toplumsal bir hastalık olmuş,

  para insana neler yaptırıyor? - okank

  tartışmalar boş, dinayet işler başkanı da boşuna gaza gelmiş. para insana neler yaptırıyor. anladığım kadarı ile programın yapımcısı ve sisi işin kaymağını yemeye başlamış bile. aslında bu tür konulara "para ve güç" gözlüğü ile bakıldığında hayatımızın kendimizi kandırmakla geççtiğini anlayabiliriz. yani, konu "insan", "para" ve "güç" olunca din kullanılır, ateistlikte.

  bu nasıl iş - elmayra

  kadınların kocalarını iflah ettiği gibi ateistleri iflah edecekler akıllarınca.saygısızlık üzerine kurulu bir temel.ateistleri sapmış görüp,bu fikri kesinlikle kabul edip,sevap işleyecekler akıllarınca.ateistlerin sapkın yanılmış yoldan şaşmış oldukları böylece ispatlanacak.belki sahte ateistler yarıştırılacak bu programda.sonra tüm türkiye' ye "akıllı tasarım"larınca islamın güzelliklerini(!) gösterecekler.rtük de beni hiç şaşırtmayarak bunu karartmayacak.

  Büyük bir cehalet - avelvanyilmaz

  Böyle bir yarışma ancak inanmayan, dini inancın özünü anlamayan biri tarafından düzenlenebilir. Allah inancı sadece Allah ile kulu arasındadır. Herkes farklı yöntemler kullanır O'na ulaşırken. Sisi keşke Kur'an-ı Kerim'i bir kez okusaydı bu programı düşününce. Ne kadar manasız olduğunu anlardı. Allah kimilerinin kalp gözünü açar kimilerinin sonsuza kadar kapatır...Bu zaten bir yarışma da olamaz, kaldı ki bunun için tüm inanç farklılıklarını dahil etmeniz gerekir. İnsanlar sadece ikna için seçilen 4 inanca sahip değiller. Ve de inandım dediği şeye gönülden bağlandığını nasıl test edersiniz, ölümle mi? Neresinden tutarsanız elinizde kalacak bir düşünce. Umarım hatalarında ısrarcı olmazlar. Diyanete söylenecek hiç bir söz yok, asıl bu yarışmaya izin verenlerin akıl sağlığından şüphe duymak gerekir.