Sisler arasından çıkıp aracı silahla taradılar

Sisler arasından çıkıp aracı silahla taradılar
Sisler arasından çıkıp aracı silahla taradılar

Teröristlerin pusu kurduğu yerde askeri araca ait parçalar, cam kırıkları, kan izleri ve boş kovanlar vardı. FOTOĞRAF: ERAYDIN ERTEKİN / DHA

TOKAT - Yedi asker Reşadiye ilçesine bağlı Sazak Köyü Jandarma Karakolu’na giderken pusuya düşürüldü. Reşadiye çıkışında bir grup köy yolunun üzerinde yer alan Sazak Köyü’ne giden yol, dik yamaçların arasında keskin virajları ile dikkat çekiyor.
Yaklaşık 500 rakımlı bölgeden başlayan yol sürekli tepeye doğru kavisler çizip tırmanıyor. Aşağıda soğuk ve sis kendini hissettirmezken, karakolun bulunduğu tepeye yaklaşıldıkça sis etkisini artırıyor. İlçe merkezi ile karakol arasındaki 20 kilometrelik yol, dik rapma ve keskin virajları nedeniyle 45 dakikada geçilebiliyor. Tahminlere göre teröristler askeri aracın yavaşlayacağını hesap ederek karakola 1 kilometre mesafade yolun virajlı kesiminde pusu kurdu. Pusu kurulan nokta, karakoldaki nöbetçilerin de görüş mesafesinin dışında kalıyor. Arkalarını karakola veren teröristler, yolun üst kısmındaki bodur ağaçlık alandan, sisin de etkisiyle yavaşlayan askeri araca otomatik tüfeklerle saat 15.20’de ateş açtı. Askeri araç 200 metre daha ilerleyebilseydi, karakolun görüş alanına girecekti.
Saldırıya araçtaki güvenlik güçleri de karşılık verirken, yaklaşık 5 dakika süren çatışmanın ardından, teröristler dağlık arazide kaçarak izlerini kaybettirdi.
Olay günü bölgeye devriye görevine çıkan askeri araç, izinden dönen ve 2 gün Reşadiye Jandarma Komutanlığı’nda karakola götürülmeyi bekleyen onbaşı Cengiz Sarıbaş ile er Arif Temel’i alıp karakola dönüyordu. (dha)